Sivas Haberler

Kene Isırmasında Sakın Bunları Yapmayın

Havaların ısınması ile birlikte artan KKKA vakaları üzerine Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Engin bir açıklamada bulundu.  

Kene Isırmasında Sakın Bunları Yapmayın
352 Okundu
14 Mayıs 2019 - 15:43

Kene ısırma vakalarında yanlış yapılan uygulamalara değinen Engin kenelerin üzerine sigara basılmasının ve kolonya dökülmesinin tehlikeli olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Aynur Engin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının farklı şekillerde bulaşabileceğini bunlardan birinin de kene ısırması olduğu söyledi. Bu virüsün bulunduğu kişinin idrarına, kanına, dışkısına ve vücut sıvılarına eldivensiz dokunmak hastalığın bulaşmasına yol açabiliyor. Bu hastalığın hayvanlarda da görüldüğünü belirten Ergin, hayvanların sıvılarını dokunmak da hastalığın bulaşmasını sağlamaktadır şeklinde ifade eti. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının en yaygın bulaşma yolunun kene ısırması olduğunu bildiren Prof. Dr. Aynur Engin bu konuda yapılmaması gerekenler konusunda halkımızı uyardı.

KENE ISIRMASINDA BUNLARI ASLA YAPMAYIN

Kenelerin hepsinin KKKA virüsü taşımadığını belirten Prof. Dr. Ergin, vücutta kene görüldüğünde eldiven ve maske takılarak müdahale edildiğini ve kenenin ucu kıvrık olan bir pense ile çıkarılabileceğini söyledi. Müdahale sırasında kenenin parçalanmaması ve kusturulmaması gerektiği üzerinde de önemle durdu.

Kene ısırması sırasında yapılması ve yapılmaması gerekenler üzerinde ayrıntılı olarak duran Prof. Dr. Aynur Engin kene ısırmasında mümkünse bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir dedi. Halk arasında kenenin çıkarılmasının çok zor olduğu ve bu sebeple keneye sigara basıldığı ve üzerine kolonya döküldüğünü belirten Ergin bu uygulamaları çok tehlikeli olduğu üzerinde önemle durdu.

 

Selami Özer

İletişim: selamiozer@sivashaberler.com
Tarafsız Haber Sitesi Sivas Haberler Editörüdür.
Selami Özer

Türkiye'nin Sivas iline ait günlük yaşanan son dakika gelişmelerini Sivashaberler.com sitesinden takip edebilirsiniz. Sivas Haberler sitesindeki içerikler izinsiz kullanılamaz, kullanıldığı taktirde kullanılan yazının linkinin paylaşılması zorunludur. Sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır, kaynak gösterilmeden izinsiz yazılarımız yayınlanamaz. Sivashaberler.com güncel yaşam haberleriyle birlikte Sivas şehrinde yaşanan tüm gelişmeleri sunmakta ve hızlıca haberdar olmanızı sağlamaktadır.

Bize Ulaşın :

Telefon : (0346) 221 00 00

WhatsApp : +54 9 375 166-6918

E-posta : sivashaberlercom@gmail.com

Adres : Sularbaşı Mh, Atatürk Cd. Cumhuriyet Meydanı No:6, 58069 Merkez/Sivas

Sivashaberler.com Türkiye'nin Sivas iline ait yerel haber sitesidir, tarafsız ve doğru habercilik anlayışıyla Sivas Haberleri hizmeti vermektedir. İHA Abonesidir.

Google Play Apple Store