Karadeniz’in dibinde binlerce yıllık tarih

Karadeniz’in dibinde binlerce yıllık tarih
12:00 - Eylül 30 2020 Çarşamba

Kocaeli’nin Karadeniz’e açılan kapısı ve Bitinya’nın antik çağlardan kalma bir limanı olan Kerpe Koyu, Roma, Bizans ve Ceneviz gemilerinin uğrak yeri olmuş, Osmanlı Dönemi İstanbul’un odun, kömür ve tomruk ihtiyacını karşılamıştır. . Son yıllarda Kerpe’nin su altı limanı dalış severler için popüler bir yer haline geldi. Aşağıda sulara giren Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen dalgıçlar hem tarihe tanıklık ediyor hem de deniz canlılarının büyüleyici güzelliğini görüyor.

“Liman dalgakıranının etrafına dalıyoruz”

Yaklaşık 8 yıldır dalış hizmeti verdiklerini belirten Kerpe Deniz Yıldızları dalış okulu eğitmenlerinden Sedat Türkmen, “Birçok ilden dalgıç ve dalış okullarına lojistik destek veriyoruz. Ayrıca dalış eğitimi veriyoruz. Kerpe, tarihte Cenevizliler ve Romalılar tarafından kullanılan tarihi bir liman ve kampüstür.Bu yüzden sıfırdan başlayıp on iki metreye kadar çıkan liman mendirek çevresinde dalış yapıyoruz.Burada dalış derinliği fazla değil, bu yüzden dalış zamanı. en az bir dalış 40 dakikadan az sürmez, bu dalgıçlar için çok iyi. dedi.

“Hiçbir yerde göremeyeceğiniz balıkların yuvasıdır”

Kerpe’de dalış yapanların denizin dibinde Kaş plajlarının güzelliğini eşit görebildiğini belirten Türkmen, “Su sıcaklığımız Kaş’la eşit ve denizi aynı netlikte görebiliyoruz. Deniz çayırlarımız var. öncelikle su altında korumalıyız.Burası başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz balıkların yuvasıdır.Ayrıca deniz çayırları soluduğumuz havanın yüzde 60-70’ini oluşturan bitkilerdir.Burada canlı mavi yengeçlerde yüzersiniz, ilginç deniz anıları ve sardalya sürüleri. Çeşitli deniz hayvanlarını görebilirsiniz. Ayrıca doğal oluşumlu 13 metre derinliğe sahip mağara mağaralarımız var “dedi. .

Türkmen, vatandaşların dalış yaparken sadece deniz canlılarını görmekle kalmayıp tarihe de tanıklık edebildiklerini vurguladı. Türkmen, kıyıya yakın bölgelerde tarihten kalma gemilerin omurgalarının bulunduğunu ve çok sayıda amfora kırığının bulunduğunu kaydetti.

Mustafa Uslu

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi