• DOLAR
  5,8949
  %-0,54
 • EURO
  6,5056
  %-0,52
 • ALTIN
  282,76
  %-0,62
 • BIST
  93.981
  %-5,10
Kangal’da yerli patates tohumu hasadı yapıldı

Kangal’da yerli patates tohumu hasadı yapıldı

Sivas Kangal’da tohumluk patates hasadı başladı. Sivas’ın Kangal ilçesindeki ekimi gerçekleştirilen tohumluk patates ürünlerinin hasadı yapıldı.

Kangal’da yerli patates tohumu hasadı yapıldı

Patates tohumu ithalatına son vermek amacıyla başlayan çalışma neticesinde ilk tohumluk patates hasatları başladı. Adana merkezli olarak faaliyet yürütmekte olan özel bir tohum firmasının öncülüğünde Türk tarımına uygun olan patates tohumlarının hasadı yapıldı.

Toplamda 900 dönümlük bir alanda yapılan ekim faaliyetleri sonrasında hasadı yapılan yerli tohumluk patateslerin; hastalıklardan uzak kalabilmesi için titiz bir çalışmaya imza atıldı. Bu kapsamda traktörlerle birlikte tarım işçilerinin de desteğiyle tohumluk patateslerin hasadı yapıldı.

Tohumluk patates projesinde görev yapan ziraat mühendisleri arasında yer alan Hasan Ağrı; toplamda 10 farklı tohumluk patates üretimini gerçekleştirdiklerini belirterek; bu patateslerin Türk tarımıyla uyumlu olduklarını sözlerine ekledi.

Etiketler:
manşet

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir