İstanbul’un en dar caddesi 89 santimetredir

İstanbul’un en dar caddesi 89 santimetredir
10:00 - Aralık 20 2020 Pazar

Beşiktaş’ta Kuruçeşme’ye adını veren tarihi çeşmenin yanında yer alan Alaylı Caddesi 89 santimetre ile İstanbul’un en dar sokağı olarak biliniyor. Darlığı nedeniyle aynı anda iki kişinin yan yana geçmesi zor olan cadde, kısayolu nedeniyle vatandaşlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Alaylı Caddesi’ni ilk kez görenler, önünde fotoğraf çekiyor. Bunun gibi daha dar geçitlerin olduğunu belirten tarihçi Mehmet Dilbaz, buranın resmi olarak en dar cadde olduğunu belirtti.

“Resmen burası en dar sokak”

Tarihçi Mehmet Dilbaz, İstanbul’un sokak sokak gezilmesi gerektiğini belirterek, “İstanbul’da buna benzer çok ilginç nüanslar var. İstanbul sokak sokak yürüyerek keşfedilecek bir yer. Arkamızdaki Alaylı Caddesi İstanbul’un en dar caddesi. İstanbul’da binalar arasında benzer dar alanlar ve geçitler var ama burası bir sokak ve bir tabela. Süleymaniye’nin yanlarında böyle daha dar sokaklar olduğu söyleniyor ama resmen burası en dar cadde ”dedi.

“İnsanlar buraya hafta sonu hatıra fotoğrafı çekmeye geliyorlar.”

İnsanların buraya gelip fotoğraf çektirdiğini söyleyen Yunus Tatlı, “Beşiktaş’ın emekli müftüsü Beşiktaş Camileri kitabında bu caminin caddesinin 89 cm olduğunu yazdı. Ben de okudum ve oradan öğrendim. Buraya gelen herkes şaşırıyor, sen ilk değilsin. Pandemiden önce bile insanlar hafta sonu buraya gelir ve hatıra fotoğrafı çekerler. “Vatandaşların buraya gelip fotoğraf çekmesi bize garip geliyor çünkü hayatta bizim için bir şeyler var.”

Sümeyye İnal – Ahmet Faruk Sarıkoç

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi