İşsizlik Sigortası Kanunu’nda değişiklik önerisi Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi

İşsizlik Sigortası Kanunu’nda değişiklik önerisi Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi
00:12 - Temmuz 17 2020 Cuma

İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Görüşmeler Parlamento Planı ve Bütçe Komisyonunda yapılmıştır. Komisyonda kabul edilen ve 11 maddeden oluşan teklife göre, kısa işten yararlanma koşulları daha kolay hale geliyor. Türkiye Bilimler Akademisi’ne atanan personel halkları gelişti.

Teklife göre, kısa süreli çalışma ödeneği ve nakit ücret desteğinden yararlananlar haftalık çalışma saatlerinde işyerlerine dönerse, sigortalı ve işveren payları İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanacaktır. Covid gerekçesiyle işçi sözleşmelerinin sona ermesini önlemek için düzenlemeler yapılır.

Yasa teklifi yapılarak Sayısal Medya Komisyonunun kurulması açıldı.

Kurulacak komisyon 17 kişiden oluşacak. Üye sayısı parti gruplarındaki siyasi parti gruplarının yüzdesi ile belirlenecektir. Komisyonun görevleri, yasaları, bireylerin kişisel haklarını, mahremiyeti ve diğer temel hak ve özgürlükleri ihlal eden veya çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zararlı İnternet kullanımının önlenmesine ilişkin görüş ve öneriler sunmaktır. İnterneti kullanarak işlenen suçlarla etkili bir şekilde mücadele konusunda görüş ve öneriler sunar.

Ahmet Umur Öztürk

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi