Sivas Haberler

İlginç kaya oluşumlarının sebebi çözülüyor

Sivas’ta bir süredir dikkatleri üzerine çeken esrarengiz kayaları yapılan incelemelerle çözülüyor.

İlginç kaya oluşumlarının sebebi çözülüyor
466 Okundu
17 Mayıs 2019 - 14:49

Sivas’ın Kangal ilçesinin Sarıpınar köyü yakınlarında bir arazide yer alan ve farklı özeliklere sahip kayaların oluşumu ile ilgili Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gülpınar Akbulut Özpay açıklamalarda bulundu. Özpay kayaların aşınma sonucu bu hale gelmiş olabileceği konusunda bulgulara ulaştıklarını söyledi.

Sivas’ta Kangal ilçesine bağlı Sarıpınar köyünde boş bir arazi üzerinde oluşan ve uzun zamandı burada bulunan mantar şeklindeki kayaları görenler şaşkınlık yaşıyor. Kayaların üst üste farklı tip kayalardan oluşması ve elle yerleştirilmiş gibi ayakta durması görenlerin dikkatini çekiyor. Kayaların bu halini görenler ve köy sakinleri buraya gelerek dua edip kurban kesiyorlar.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gülpınar Akbulut Özpay kayaların oluşumu hakkında yapmış oldukları incelemeler hakkında bilgi verdi. Bu tip kayalara şahit kaya denildiğini ifade etti.

SİVAS’TAKİ ESRARENGİZ KAYALAR İNCELEME ALTINDA

Prof. Dr. Gülpınar Akbulut Özpay Kangal ilçesinin Sarıpınar köyü civarında oluşmuş olan bu kayalara jeomorfolojide şahit kayalar denildiği ve bu kayaların yatay tabakalaşmış kayalardan oluştuğunu belirtti.
Bu kayaların farklı dirençlerdeki kayalardan oluşması sebebiyle sel, erozyon gibi aşındırmalar sırasında bazı kısımları aşınırken bazı kısımlar aşınmadan kalmaktadır şeklinde açıklamada bulunan Özpay kayaların aşınmayan kısımları çok eski zamanlara şahitlik ettiği için şahit kaya olarak adlandırılıyor dedi.

Prof. Dr. Gülpınar Akbulut Özpay bu kayaların ilginç görüntüleri sebebiyle turizme kazandırılabileceğini ifade etti. Kangal’ın kaplıcası ve köpeklerinin yanında şahit kayaları ile de turizm açısından uğrak yeri olacağını söyledi.

 

Cenk Akarsu

İletişim: cenkakarsu@sivashaberler.com
Sivas Haberler Editörü aynı zamanda yazarlık yapmaktadır.
Cenk Akarsu

Türkiye'nin Sivas iline ait günlük yaşanan son dakika gelişmelerini Sivashaberler.com sitesinden takip edebilirsiniz. Sivas Haberler sitesindeki içerikler izinsiz kullanılamaz, kullanıldığı taktirde kullanılan yazının linkinin paylaşılması zorunludur. Sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır, kaynak gösterilmeden izinsiz yazılarımız yayınlanamaz. Sivashaberler.com güncel yaşam haberleriyle birlikte Sivas şehrinde yaşanan tüm gelişmeleri sunmakta ve hızlıca haberdar olmanızı sağlamaktadır.

Bize Ulaşın :

Telefon : (0346) 221 00 00

WhatsApp : +54 9 375 166-6918

E-posta : sivashaberlercom@gmail.com

Adres : Sularbaşı Mh, Atatürk Cd. Cumhuriyet Meydanı No:6, 58069 Merkez/Sivas

Sivashaberler.com Türkiye'nin Sivas iline ait yerel haber sitesidir, tarafsız ve doğru habercilik anlayışıyla Sivas Haberleri hizmeti vermektedir. İHA Abonesidir.

Google Play Apple Store