• DOLAR
  5,8949
  %-0,54
 • EURO
  6,5056
  %-0,52
 • ALTIN
  282,76
  %-0,62
 • BIST
  93.981
  %-5,10
Hitit Kenti Sarissa Turizme kazandırılıyor

Hitit Kenti Sarissa Turizme kazandırılıyor

Hitit Kenti Sarissa’nın turizme katılması için çalışmalar başlatıldı. Sivas Altınyayla ilçesinde yer alan tarihi yerin insanlık tarihindeki ilk yazılı anlaşmanın yapıldığı yer olduğunu düşünülüyor. Bölgenin turizme kazandırılması için çalışmaların başlatıldığı bildirildi.

Hitit Kenti Sarissa turizme kazandırılıyor

Yaklaşık olarak 3.500 yıllık bir tarihi kent olan Sarissa; Hitit döneminin izlerini taşıyor. Marburg Üniversitesi Profesörlerinden Andreas Müller Karpe öncülüğündeki bir arkeolojik kazı neticesinde gün yüzüne çıkan tarihi kentin; turizme kazandırılması amacıyla çalışmalar başlatıldı. Hitit dönemine ışık tutan pek çok buluntuya sahip olan tarihi kentin; keşfedilmeyi bekleyen gizemlerle dolu olduğu düşünülüyor.

Tarihteki ilk yazılı anlaşma olarak ön plana çıkan ve Mısırlılarla Hititler arasında imzalanan anlaşmanın bu kentte imzalandığı düşünülüyor. Hititler döneminde Anadolu’daki en büyük kentler arasında yer alan Sarissa’nın turizme kazandırılmasına dair çalışmaların yürütüldüğü açıklandı.

Etiketler:
manşet

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir