Günün Haberleri Nedir?

Günün Haberleri Nedir?
13:09 - Haziran 22 2020 Pazartesi

Günlük haber, son 24 saat içerisinde gerçekleşmiş, toplumun büyük bir kesimini ilgilendiren olaylardır. Her gün sabah yayınlanan günlük haberler, 1 gün öncesinin gelişmelerini, önemli kararları, ülkede ve dünyada neler olup bittiğini içerir. Geleneksel gazetecilik yönteminde daha net görebileceğimiz günlük haber örnekleri yalnızca, 1 gün öncesinde meydana gelen olayların hangi alanda olduğuna bağlı olarak bilgi verir. Örneğin, ekonomiyle ilgili bilgi edinmek isteyen biri, o gün ekonomiyle ilgili bir gelişme olmadıysa böyle bir içeriğe ulaşamaz. Günlük haberler, yalnızca son 24 saatin analizini sunar.

Günün haberlerinin en önemli özelliği güncellik taşımasıdır. Gazetenin ilk sayfalarında, internet gazetelerinin en üstünde yer alır. Haber programlarında ilk söylenen haberler genelde günün haberleridir. İş dünyası, politika, savaş ve suç en sık karşılaşılan günlük haber konularıdır. Günlük haberler kimi zaman büyük etkiye sahip olabilir. Bu yüzden insanlar günlük bilgileri hemen almak isterler; çünkü yaşanan olaylar bireylerin hayatlarını etkileyebilir. Günlük haberler genellikle okurun en önemli bilgileri en hızlı şekilde öğrenmesini sağlayacak şekilde yazılır.

Günlük Haber Kaynakları Nelerdir?

Günün haberlerinin erişilebileceği birçok kaynak vardır. En eski haber kaynağı olan klasik gazetecilikten günümüz dünyasının popüler internet gazeteciliğine varana kadar birçok yerden günlük haberlere ulaşılabilir. Yazın organlarından en önemli haber kaynağı olan gazeteler, her sabah yayınlanmakta ve ilk sayfalarında günlük haberlere yer vermektedir. Bunun dışında online internet sitelerinden de günlük haberlere ulaşmak mümkündür. Gerek gazetelerin web sitelerinden gerekse bağımsız haber sitelerinden günlük haberler düzenli olarak yayınlanmaktadır. Bununla birlikte online haber sitelerinin, gün içinde meydana gelen olayları haber şeklinde sunabilme avantajı vardır. Gün içinde son dakikada meydana gelen değişiklikler, haberler, olaylar hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Online haber kaynaklarına, internet erişiminin olduğu her yerden ulaşılabilir. Akıllı telefon, tablet, bilgisayar günlük haberlere ulaşmada yardımcı olmaktadır.

Günün Haberlerinin Özellikleri Nelerdir?

Günlük haberlerin nitelikleri aşağıdaki gibidir:

 • Bir haberin günlük olarak nitelendirilebilmesi için son 24 saat içinde gerçekleşmiş olması gerekir.
 • Günlük olarak yayınlansa ve yayımlansa da diğer haberlerin taşıması gereken özellikleri taşımalıdır.
 • Günlük haberler hazırlanırken hızlı analiz yapmayı gerektirmektedir.
 • Toplumun büyük bir kısmını ilgilendiren ve etkileyen, güncel nitelikte olmalıdır.
 • Herkes tarafından takip edildiği ve çoğunlukla daha genel konuları içerdiğinden açık ve anlaşılır olmalıdır.
 • Objektif ve tarafsız ifadeler içermelidir.
 • Gelişmeleri olduğu gibi aktarmalıdır.
 • İnandırıcı ve tutarlı olmalıdır.
 • Gerçekliği kanıtlanmış ve doğru bilgiler verilmelidir.

Günlük haber özellikleri taşımayan bir haber içeriği, özelliklerine göre farklı bir haber türü olabilir ya da hiç haber değeri de taşımayabilir.

Günlük Haber Oluştururken Sorulması Gereken Sorular Nelerdir?

Günün haberlerini oluştururken sorulacak sorular şu şekildedir:

 • Kim?
 • Ne?
 • Nerede?
 • Ne zaman?
 • Neden?
 • Nasıl?

Bir haberin yakalanmasında ve oluşturulmasında içeriğin bu sorulara yanıt vermesi gerekmektedir. Aksi takdirde haber, eksik ve bu yüzden yanlış anlaşılmalara açık olacaktır.

Günün Haberleri Hangi Konularda Olabilir?

Gündelik haber konuları daha çok toplumsal alanlardan oluşur. Ekonomi, siyaset, savaş, iş dünyası gibi konularda günlük haberler okumak veya izlemek daha olasıdır. Günlük haberler, bireylerin hayatlarını şekillendirebileceğinden insanlar için önem arz etmektedir. Bu konularda alınan herhangi bir karar ya da yaşanan gelişme hakkında insanların bilgi sahibi olması önemli bir husustur. Ayrıca bu konularda doğru bilgi vermek de yine insanların hayatları açısından oldukça önemlidir. Bununla birlikte suç gibi daha spesifik bir konuda da günlük haber yayını yapılmaktadır. Bunun nedeni de insanın duyarlı bir varlık olmasından ve çevresinde olup bitenleri öğrenmek istemesinden kaynaklanmaktadır.

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi