Google Chrome 96 Yenilikleri Açıklandı

Google Chrome 96 Yenilikleri Açıklandı
11:23 - Kasım 16 2021 Salı

Google Chrome 96 yenilikleri ile birlikte karşımıza çıkıyor. Uygulamaya eklenen yeni özellikler kullanıcıların işine yarayacak şekilde.

Google Chrome, sunmuş olduğu pek çok özellik ile beraber dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcılarından birisi. Geçtiğimiz aylarda 6 haftada bir olan güncelleme şeklini 4 haftada bir yani ayda bir şekilde güncelleyen ekip, her ay yeni bir güncelleme ile karşımıza çıkıyor. Bu güncellemede kullanıcıların işine yarayabilecek yeniliklere yer veren Google, pek çok kişiyi sevindirmiş durumda.

Google Chrome 96 Yenilikleri

Google Chrome’a gelen yeniliklerden birisi koyu mod özelliği oldu. Bazı web sitelerinde koyu mod özelliği bulunuyor olsa da her web sitesinde koyu mod yer almıyor. Bu da kullanıcıların koyu mod olmayan sitelerde açık tema ile karşılaşmalarına sebep oluyor. Bu durumda Google Chrome, kullanıcıların işine yarayacak yeni güncelleme ile birlikte her web sitesine koyu tema getiriyor. Koyu tema sayesinde özellikle akşamları web sitelerini incelemek daha rahat oluyor. Bu özelliği kullanmak isteyen bir kişi “chrome://flags/#darken-websites-checkbox-in-themes-setting” adresine girerek özelliği aktif edebiliyor.

Google Chrome 96 Yenilikleri

Google Chrome 96 yenilikleri arasında yer alan bir diğer özellik geriye dönük önbellek olmakta. Kullanıcılar bir web sitesini gezerken sonrasında tekrardan aynı siteye girdiğinde o sitenin bazen yavaş açıldığını fark etmiş olmalı. Geriye dönük önbellek sayesinde yakın geçmişte girilen web sitesine daha hızlı girmek mümkün oluyor. Örneğin geri butonuna basarak bir önceki sayfanın daha hızlı açılması mümkün olabiliyor. Google Chrome, sayfayı önbelleğe kaydederek bu imkanı sağlıyor fakat şunu belirtelim ki özellik daha fazla RAM tüketimi yapabilir. Şunu da söyleyelim ki özellik yalnızca bu sistemi destekleyen web sitelerinde aktif olacak.

Google Chrome’a mobil kullanıcılar için de bir özellik eklendi. Chrome’a eklenen yeni özellik ile beraber kullanıcılar artık yakınlaştırmanın yanı sıra uzaklaştırma da yapabilecek. Bildiğiniz üzere masaüstünde yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmak mümkün fakat mobil uygulamada yalnızca yakınlaştırma yapılıyordu. Artık yakınlaştırmanın yanı sıra uzaklaştırma imkanı da mümkün oldu. Bu özellik pek çok kullanıcı için faydalı olabilir.

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi