Gerçekçi Yüz Modelleri Yapmak Artık Mümkün

Gerçekçi Yüz Modelleri Yapmak Artık Mümkün
10:45 - Kasım 25 2021 Perşembe

Gerçekçi yüz modelleri yapmak gelecekte daha kolay hale gelecek. Bu konuda yapılan yeni çalışma neleri yapılabileceğini gösterdi.

Teknoloji hızlı bir şekilde gelişirken bir taraftan oyun ve animasyonlar için hazırlanan grafikler de gelişiyor. 60’lı yıllarda siyah ve beyaz renk ile çizgi ve noktalardan oluşan oyunlar popülerdi. 70’li yıllarda renkli oyunlar karşımıza çıkarken 80’li yıllarda 2 boyutlu oyunlar daha gelişmiş bir şekilde piyasaya çıktı. 90’lı yıllara geldiğimizde 3 boyutlu oyunlar devrim niteliğinde gelişmelere ev sahipliği yaptı. 2000’li yıllardan sonra grafikler hızlı bir şekilde gelişmeye devam etti. Daha gerçekçi grafikler karşımıza çıkarken günümüzde artık oyunlar ve animasyonlar daha iyi bir hale geldi.

Gerçekçi Yüz Modelleri Yapılabilecek

Unreal Engine, Epic Games firması tarafından geliştirilen bir oyun motoru. Yalnızca oyun motoru demek yetmez, aynı zamanda modelleme ve animasyon konusunda da kullanıcılar bu yazılımı kullanabiliyor. Geçtiğimiz aylarda Unreal Engine 5 oyun motoru duyurulmuştu. Daha gerçekçi grafiklere sahip bir video ile yazılımın ne kadar kaliteli olduğunu gösteren firma, buna ek olarak optimizasyon konusunda da önemli yeniliklere imza atmıştı. Buna göre artık daha fazla obje olsa dahi daha yüksek FPS almak mümkün hale gelmişti.

Gerçekçi Yüz Modelleri

Unreal Engine 5 ile birlikte yapılan yeni bir çalışma gerçekçiliğin ne boyutlara ulaştığını gösteriyor. Yapılan çalışmaya göre bir firma, gerçekçi yüz modelleri üretti. Üretilen bu modeller o kadar gerçekçi ki saçların detayları, yüzdeki mimikler ve ağız ve göz gibi kısımların gerçekçi bir şekilde hareket etmesi adeta gerçek bir insanı izliyormuş hissi veriyor. 15 TB boyutundaki bir veri tabanına sahip olan bu sistem bulut tabanlı bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Geliştirilen bu sistem ile birlikte gelecekte oyunlar eskisinden daha gerçekçi olurken daha gerçekçi animasyonlar yapmak da mümkün hale gelecek. Şimdiden bu teknolojinin bizlere sundukları bile bazı insanları şaşırtabiliyor. Gelecekte sanal gerçeklik ile birlikte gerçekçi ortamlarda gezmek ve gerçekçi yüz modelleri ile karşılaşmak da normal kabul edilecek.

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi