Faturalı Hatta Kredi Nasıl Alınır?

Faturalı Hatta Kredi Nasıl Alınır?
12:41 - Nisan 28 2020 Salı

Faturalıda kredi alma imkânı 2008 yılından beri sağlanmaktadır. Bankadan kredi almak için onlarca dosyayla uğraşmak istemiyorsanız faturalı hatta kredi en kolay yoldan ihtiyacınız olan parayı size sağlayabilir. Maalesef ihtiyacınız olan para size nakit yoldan gelmez. Bu krediyi sadece telefon almak için kullanabilirsiniz. Lakin Telefonu elden çıkardığınızda ihtiyacınız olan meblâya sahip olabilirsiniz. Bu krediyi almanın iki temel yolu bulunmaktadır:

 1. Güvendiğiniz bir danışmanlık firması ile anlaşmak;
   1. Danışmanlık firmaları operatörünüzle anlaşarak size teklifler sunacaktır.
   2. Sunulan teklifler arasından seçim yapıp hiç uğraşmada bulunmadan faturalı hatta kredi sahibi olabilirsiniz.
   3. Kredi alımında danışmanlıkların kullanılması yasalara uygundur. Danışmanlıklar sizin için taksit miktarını operatörlerle konuşarak arada bir basamak görevi görür. Tabi ki bu güvenilir olan danışmanlık şirketleri için geçerlidir.
 2. Operatör bayinize bizzat giderek kredi alımı;  
   1. Bu nitekim danışmanlık firmalarına göre daha güvenilir bir yöntemdir.
   2. İlk olarak abone olduğunuz operatörün bir bayisine gitmeniz gerekmektedir.
   3. Faturalı hattınız üzerinden cihaz almak istediğinizi yetkili kişiye söylediğiniz takdirde size alabileceğiniz cihazları gösterecektir.
   4. İhtiyacınız olan para miktarına göre seçenek sunulan cihazlar arasından tercihinizi yapınız.
   5. Sözleşmeyi kabul ettiğinizde 6-9-12 ay vade ile cihazı size teslim edeceklerdir.
   6. Bu noktadan sonrası tamamen size kalmış. Nakit paraya ihtiyacınız var ise herhangi bir telefoncuya sıfır olan telefonunuzu satarak bu ihtiyacınızı karşılayabilir ve yahut telefonu kullanabilirsiniz. 
   7. Bu işlem kefil gerektirmeyen bir işlemdir. Aynı zamanda evrakta gerektirmez.

Bayiniz telefonumuzu satacaksanız size aracılık teklif edecektir. Bunun ₺500 civarı bir masrafı vardır. 

Faturalı Hatta Kredi Alma Şartları

Faturalı hattınızdan kredi almak istiyorsanız bir takım koşuları sağlamanız gerekmektedir. Kredi için bankalardan istenen kadar belgeyle uğraşmayacak olsanız da birkaç şartı yerine getirmek zorundasınız. Bu şartları kısaca açıklayacak olursak:

 1. Elbette kendinize ait bir faturalı hatta ihtiyacınız vardır. Faturasız bir hatla kredi çekemezsiniz.
 2. Faturalı hattınızı en az 6 aydır kullanıyor olmalı ve faturalarınızı düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir. 
 3. Bulunduğunuz yıl içerisinde başka cihaz almamış olmalısınız.
 4. Son iki yılda cihaz kampanyalarında cezanızın olmaması.
 5. Ne kadar süredir bulunduğunuz operatörü kullanıyor olduğunuz da önemlidir.

Bu koşulları sağlamanız halinde operatörünüz size bir puan atayacaktır. Bu puan değerine göre hangi dereceden veya fiyat aralığından telefon alabileceğinizi size yetkili kişi tarafından aktarılacaktır.

Onay süreci ise çok hızlı gerçekleşir. Herhangi bir evrak talep etmediklerinden ve sizin puanınızı faturalı kullanım özelliklerinizden belirlediklerinden dolayı sadece sözleşme kâğıdına imza atmanız yeterlidir.

Hangi Operatörler Kredi Vermektedir

 • Vodafone
 • Türkcell
 • Türk Telekom

Bu GSM operatörleri dışında daha küçük kapsamdaki operatörlerde kredi imkânı sağlayabilmektedirler. Lakin devamlı kredi veren operatörler geniş kitleleri temsil edenlerdir.

Faturalıda Kredi Dolandırıcılığı Olur Mu?

Bu konuda kredi dolandırıcılığı olma durumu danışmanlık yapan şirketlerin güvenilirliğinin olmamasından kaynaklanmaktadır. Dolandırılmamak için faturalı hatta kredi alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır:

 • Asla size faturalı hattınız üzerinden kredi vereceğini söyleyen hiçbir danışmalık şirketine peşin komisyon ödemeyin. Güvenilir şirketler böyle bir talepte bulunmazlar.
 • Dosya masrafı için sizden asla para talep edilmeyecektir.
 • Yetkili telefon bayinizden bir onay almadan hiçbir belgeye imza atmayınız. İmza attığınız şirketin dolandırıcı çıkması durumunda hak gözetmeniz zorlaşacaktır.
 • Bahsi geçen danışmalık firmasından daha önce iş yapmış tanıdıklarınız var ise onların düşüncesi size yol gösterecektir.
 • Kesinlikle cihaz bedelinin ne kadar olduğunu sorunuz. Zira elinize geçecek para yüzde hesabı üzerinden olacaktır.

Faturalı Hatta Alabileceğiniz Kredi Miktarları

Kullandığınız operatöre göre alabileceğiniz kredi miktarı değişkenlik göstermektedir. Genel bir bakış açısından bakacak olursak ₺3000 ila ₺20.000 arasında bir kredi alabilirisiniz. Ayrıca faturalı hatta kredi miktarı operatörünüz tarafından belirlenen puana göre değişebilmektedir. Eğer faturalı hatta kredi alma şartlarının hepsini sağlıyorsanız alabileceğiniz kredi miktarları şöyledir.

 • 6 aylık bir hatta sahipseniz ortalama ₺3000-5000 arasında kredi alma hakkına sahip olursunuz.
 • Faturalarınızı düzenli olarak ödüyor ve en az bir yıllık hat sahibi iseniz ₺5000-₺7000 arasında kredi alabilirsiniz
 • Aylık faturanız ₺50 ve üzeri ise ve en az bir yıldır aynı operatörde faturalı iseniz ₺10.000 ve üzeri kredi alabilirisiniz.
 • Eğer bir yıldan uzun bir süre zarfında hattınızı taşımadıysanız 15.000 tl kredi alabilirisiniz.

Genel açından bakarsak kredi miktarları bu şekilde seyretmektedir. Faturalı hatta kredi sahibi olmayı düşünüyorsanız aklınıza bir miktar koymadan önce yeterli araştırmayı yapmalısınız. Aynı zamanda operatörünüzü arayarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.   

 

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi