• DOLAR
  5,8856
  %0,02
 • EURO
  6,5263
  %0,11
 • ALTIN
  281,71
  %-0,08
 • BIST
  94.137
  %-1,18
Eşkina balığı tezgahlardaki yerini almaya başladı

Eşkina balığı tezgahlardaki yerini almaya başladı

Karadeniz’de suların soğuması nedeniyle eşkina balığı tezgahlardaki yerini almaya başladı.

Türkiye’deki tüm denizlerde bulunabilen eşkina balığı, yaz aylarında Karadeniz’de avlanabiliyor. Son günlerde Karadeniz’de deniz sıcaklığının 7-8 dereceye düşmesiyle şoka giren çeşitli türde balıklar kıyıya vuruyor. Kıyı balıkçılarının avlarına takılan bu balıkların arasında şifalı olduğu söylenen eşkina balığı, kafasından çıkan taş ile böbrek taşı düşürenlerin tercih ettiği balık türü oluyor.

Henüz tam yetişkin boyutlara gelmediği halde normal boyutunun bile yarım metreye ulaştığı eşkina balığının kilosu 45 TL’den satışa sunuluyor.

Sinoplu balıkçı Hakan Erol konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu balık yaz aylarında bulunur fakat açıklarda yüzerler. Ağustos ayında birkaç kez deniz soğur, geçtiğimiz gün 7-8 dereceye düştü Karadeniz. Aralarında yavru hamsilerin de bulunduğu türlü balıklar şoka girer, kıyıya vurur. Eşkina da kıyıya yaklaştı, balıkçılarımızın avlarına takıldı” dedi.

En çok böbrek taşı sorunu olanların tercih ettiğini belirten balıkçı Hakan, “Böbrek taşı düşürenlere birebir. Gözlerinin arkasında taş üretiyor bu balık. Taşı un gibi ezip çeşitli basit işlemler yaptıktan sonra suya karıştırıp içilince taşı yerinden oynatmaya yarıyor, bir süre kullanınca taş yerinden düşüyor. Lazer ile kırılan böbrek taşı yeniden çıkabiliyor ama bu ilaçla tamamen yok oluyor” diye konuştu.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir