Sivas Haberler

Eski Sivas açık cezaevi müzeye dönüştürülüyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sivas’ta hazırlanacak olan Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi Projesi’nin protokol törenine katıldı.

Eski Sivas açık cezaevi müzeye dönüştürülüyor
123 Okundu
23 Mart 2019 - 19:17

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sivas’ta hazırlanacak olan Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi Projesi’nin protokol törenine katıldı. Bakan Varank, “Sivas’ın turizm potansiyelini geliştirme adına önemli bir işe imza attık” dedi. Bakan Varank, 1961 yılından sonra Sivas’ta yarı açık cezaevi olarak kullanılan bu binayı müzeye dönüştüreceklerini belirtti.

Sivas’ta düzenlenecek bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Ankara’dan havayolu ile Sivas’a gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank burada ilk olarak Sivas Valiliğine ziyarette bulundu. Valilikte şeref defterini imzalayan Bakan Varank Sivas Valisi Salih Ayhan’a, Sivas Kongresi’nin 100’üncü yıl dönümü sebebiyle hazırlanmış olan pulu hediye etti. Bakan Varank bu ziyaretinden sonra Hasan Canpolat Toplantı Salonu’nda düzenlenen Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi Projesi’nin protokol törenine katılarak Sivas yarı açık cezaevinin müze yapılmasına ilişkin protokolü imzaladı.

Sivas Valisi Salih Ayhan, AK Parti Sivas milletvekilleri İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci ve Mehmet Habip Soluk’un da katıldığı protokol töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bakanlığımız bu projeye cazibe merkezlerini destekleme projesi kapsamında 10 milyon liralık bir katkı sağlayacak. Her şehrin karakteristiğini, kimliğini yansıtan binaları, sembol yapıları vardır. Yerel kültürün izlerini burada bulursunuz ve yaşanmışlıkları, tarihi dokuyu bu sayede hissedebilirsiniz. İşte Hamidiye Mektebi de Sivas açısından sembol yapılardan bir tanesi. 117 yıl önce Sivas Valisi Reşit Akif Paşa tarafından 2’nci Abdülhamit Han adına yapılan bu bina 1961 yılından itibaren yarı açık cezaevi olarak kullanılıyor. Biz bu tarihi yapı ve çevresini aslına uygun bir şekilde inşallah restore edeceğiz sonraki aşamada da burayı yaşayan bir müze haline dönüştürmek istiyoruz. Böylece bu yapı geleneksel el sanatlarını da içeren şehir ve sanayi müzesi olarak hizmet verecek. Müzede sergi alanları, satış mağazaları, kilim atölyesi, Sivas tarağı atölyesi, Sivas bıçağı atölyesi ve geleneksel müzik aletleri yapım atölyesi gibi uygulama alanları oluşturacağız. Ziyaretçilerimiz müzeyi gezerken bu uygulama atölyelerinde geleneksel el sanatlarını tecrübe etme imkanı yakalayacaklar. Ayrıca genç ve kadın girişimcilerimiz içinde burada eğitim programları düzenleyeceğiz. Sonuçta ilimizin turizm potansiyelini geliştirme adına önemli bir işe imza attığımızı düşünüyorum. Proje valiliğimiz öncülüğünde bakanlığımızın finansal destekleri ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonunda yürütülecek.”

Bakan Varank, Kangal köpeği konulu projeye de destek sözü verecek

Yapılan konuşmanın ardından Bakan Varank ve Vali Salih Ayhan, Açık Cezaevine uygulanacak olan müze projesinin protokolünü imzaladı. Bakan Varank protokolden sonra Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın’ın makamında ziyaret ederek Sivas’ta yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Cenk Akarsu

İletişim: cenkakarsu@sivashaberler.com
Sivas Haberler Editörü aynı zamanda yazarlık yapmaktadır.
Cenk Akarsu

Türkiye'nin Sivas iline ait günlük yaşanan son dakika gelişmelerini Sivashaberler.com sitesinden takip edebilirsiniz. Sivas Haberler sitesindeki içerikler izinsiz kullanılamaz, kullanıldığı taktirde kullanılan yazının linkinin paylaşılması zorunludur. Sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır, kaynak gösterilmeden izinsiz yazılarımız yayınlanamaz. Sivashaberler.com güncel yaşam haberleriyle birlikte Sivas şehrinde yaşanan tüm gelişmeleri sunmakta ve hızlıca haberdar olmanızı sağlamaktadır.

Bize Ulaşın :

Telefon : (0346) 221 00 00

WhatsApp : +54 9 375 166-6918

E-posta : sivashaberlercom@gmail.com

Adres : Sularbaşı Mh, Atatürk Cd. Cumhuriyet Meydanı No:6, 58069 Merkez/Sivas

Sivashaberler.com Türkiye'nin Sivas iline ait yerel haber sitesidir, tarafsız ve doğru habercilik anlayışıyla Sivas Haberleri hizmeti vermektedir. İHA Abonesidir.

Google Play Apple Store