Eğitim uçağıyla İspanya’dan Polonya’ya uyuşturucu sevkiyatı

Eğitim uçağıyla İspanya’dan Polonya’ya uyuşturucu sevkiyatı
22:00 - Temmuz 27 2021 Salı

Polonya’da Gorzow Wielkopolski Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri ülkeye İspanya’dan eğitim uçağıyla uyuşturucu sokulacağı ihbarını aldı. Zielona Gora kentindeki havaalanında söz konusu eğitim uçağını beklemeye başlayan ekipler, uyuşturucu kaçakçılarının uçaktaki paketleri havaalanı pistinde kendilerini bekleyen bir araca yüklemeye başladığı sırada operasyon düzenledi.

Polis, 2 uyuşturucu kaçakçısını suçüstü yakalarken, yapılan detaylı arama sonucu uçakta paketlenmiş şekilde 73 kilogram esrar esrar ele geçirdi. Tutuklanan pilotların 63 ve 51 yaşında olduğu belirtilen polis, ele geçirilen uyuşturucunun piyasa değerinin ise 3,6 milyon Polonya zlotisi (yaklaşık 1 milyon dolar) olduğu aktardı. Soruşturmayı yürüten savcılık ise, 900 bin zloti (230 bin dolar) değerindeki eğitim uçağına da el koydu.

“Pandemi dönemi bu grupların faaliyetlerini sürdürme şeklini de değiştirdi”

Polonya Emniyet Müdürü Jaroslaw Szymczyk konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu eğitim uçağının özellikle İspanya’dan Polonya’ya uyuşturucu madde taşıması için bir organize suç çetesi tarafından satın alındığını belirtti.

Szymczyk, karşılaştıkları durumun istisnai ve Polonya polisi tarihi açısından emsalsiz olduğunu ifade ederek, “Pandemi dönemi bu grupların faaliyetlerini sürdürme şeklini de değiştirdi. Avrupa’da herhangi bir sınırlamaya ya da sınır kontrolüne takılmayacak küçük uçaklara yatırım yapmaya başladılar” dedi.

Ebru Orhan

İLGİLİ HABER

Nevşehir’de uyuşturucu taciri 2 kişi tutuklandı

İLGİLİ HABER

İstanbul’da ilginç olay: ‘Hatalı park’ ihbarına giden polis çalıntı aracı ve uyuşturucu yakaladı

İLGİLİ HABER

130 bin uyuşturucu hap ele geçirildi

İLGİLİ HABER

Zırhlı aracın mıknatısla açılan gizli bölmesinden silah ve uyuşturucu çıktı

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi