Dünyaca ünlü plaj kendini yeniledi, rengi yeşile döndü

Dünyaca ünlü plaj kendini yeniledi, rengi yeşile döndü
19:12 - Eylül 3 2020 Perşembe

Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Konyaaltı Plajı, bugün gündüz saatlerinde renk değişimi yaşadı. Yer yer yeşil ve sarımsı renklerin hakim olduğu sahilde tatilciler yüzmeye devam etti.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mehmet Gökoğlu, sudaki yeşillenmenin fitoplankton artışından kaynaklandığını söyledi. Denizin etrafında nehirler olduğuna işaret eden Gökoğlu, tatlı su kaynaklarında besleyici elementler bulunduğunu belirterek, “Ayrıca çok fazla gübrelenmiş madde var. Bunlar tatlı sularla denize ulaşır. Tatlı suda ağız kısımlarında kendiliğinden acı su oluşur. Antalya kayalıkları da deniz yüzeyinde yaklaşık yarım metre derinlikte acı su oluşturur. Normal deniz suyuna kıyasla tuz oranı kısmen düşüktür. Bunlar besinler, besinler içerir. Bunlar fitoplankton çoğalması ”dedi.

Denizin sakin olduğu eylül ve baharda fitoplanktonun ortaya çıktığını belirten Gökoğlu, “Korkacak bir şey yok. Denizde beslenme olayı. Deniz biyolojik temizlik yoluna gidiyor. Dolayısıyla bu tür durumlarda bu çoğalma görülmektedir. Denizin kendi kendini temizlediği durumlarda görülüyor ”dedi.

Huriye Ferah Vanlı – Suat Metin

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi