• DOLAR
  5,7477
  %0,51
 • EURO
  6,3537
  %0,54
 • ALTIN
  280,36
  %1,73
 • BIST
  100.237
  %-0,10
Sivas Divriği Detaylı Tanıtım Haberi

Sivas Divriği Detaylı Tanıtım Haberi

Divriği ilçe Belediye Başkanı: Hakan Gök
Divriği ilçe Nüfusu: 16.377
Divriği ilçe Posta Kodu: 58300

Bizans dönemindeki adı Teprice veya Tefrike’dir. Konumundan dolayı Sasani istilasına ve Arap ordularının saldırısına uğramıştır. Malazgirt zaferinden sonra Türklerin eline geçmiştir. Doğu Anadolu Türk emirlerin arasında paylaştırıldığında Türk Emir Mengücek’e verilmiş olan Divriği 13.yüzyılda Selçukluların eline geçmiştir.

sivas divriği tanıtım

Yavuz Sultan Selim han tarafından gerçekleştirilen Mercidabık Zaferi neticesinde 1516 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına katılmıştır. İlçede Osmanlı döneminden kalma çok sayıda han, kümbet, kale, camii, köprü vardır. İlçe topraklarında yaşamış diğer medeniyetlerin izleri olsa da en baskın olan Osmanlı olmuştur. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası ilçenin en önemli turistik noktalarındandır. Kenti ve eserleri görmek için yıl içerisinde çok sayıda yerli ve yabacı turist Divriği’ye gelmektedir.

Divriği İlçesi Sivas’ın Neresindedir?

Sivas merkezinin Güneydoğusunda bulunan Divriği ilçesi Yukarı Fırat Havzasının İç Anadolu sınırında yer almaktadır. Yüzölçümü yaklaşık 2782 km2 olan ilçe Fırat Nehri’nin kollarından biri olan Çaltı Çayı’nın oluşturduğu vadinin yakınlarında kurulmuştur. Rakımı ortalama 1225 metre olan Divriği ilçesinin doğusunda Erzincan, kuzeyinde İmralı ve Zara, batısında Kangal, Güneyinde ise Malatya bulunmaktadır.

Dağlık bir bölgeye sahip olan ilçeden geçen Fırat nehrinin kolları derin ve dik vadilerin içerisinden akmaktadır. Sarp yokuşların olduğu bölgede vahşi bir görüntü hakimdir. Çok fazla dağ vardır. En çok bilinen dağlar; Dumluca, Igımbat, Sarıçiçek, Geyikli, Demirli, Yama, Delidağ, Efendi, Akdağ ve Göldağ’dır. Karasal iklimin bulunduğu ilçede sulama yapmak için Mursal Köyü barajı vardır.

Sivas Divriği Haritası : 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir