Dışişleri Bakanlığı’nın AB’ye yaptırım tepkisi: ‘Bizim için değeri yok’

Dışişleri Bakanlığı’nın AB’ye yaptırım tepkisi: ‘Bizim için değeri yok’
01:00 - Eylül 22 2020 Salı

Dışişleri Bakanlığı, AB Dış İlişkiler Konseyi’nin toplantısı neticesinde bir Türk denizcilik şirketinin Libya bağlamında yaptırımlar listesine dahil edilmesi kararının ardından yazılı açıklamada bulunarak, “ AB Dış İlişkiler Konseyi’nin bugünkü toplantısı olan denizcilik şirketimiz de Libya bağlamında yaptırım listesine alındı. değeri yoktur.

AB Operasyonu Eirene korsan Hafter’i ödüllendiriyor ve BM tarafından tanınan Libya Hükümeti’ni cezalandırıyor. Ülkemizin meşru hükümete yaptığı yardım ambargo ihlali olarak nitelendirilirken, BM Güvenlik Konseyi kararlarının aksine darbeci Hafter’e silah gönderen ülke ve şirketlerin görmezden gelinmesi AB’nin taraflı tavrının açık bir göstergesidir. ”.

Açıklamanın devamında, “Bu tavırla AB’nin, uluslararası meşruiyetten yana tavır almak yerine saldırganı ödüllendiren Irini Operasyonu ile ortaya koyduğu çifte standart tavrını sürdürmekte ısrar ettiği görülüyor. .

Doğu Akdeniz’de tansiyonu düşürmek için çaba sarf edilen bir dönemde böyle yanlış bir kararın alınması son derece talihsiz bir durumdur.

AB’de güvenlik ve istikrar istiyorsanız bu tarafların tavrından vazgeçmeli, Türkiye ile istişare ve işbirliği içinde hareket etmelidir “dedi.

Mehmet Kalay

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi