Darbe girişimde tankın önüne yattığı fotoğrafla tanınan Metin Doğan, o geceyi anlattı

Darbe girişimde tankın önüne yattığı fotoğrafla tanınan Metin Doğan, o geceyi anlattı
12:12 - Temmuz 14 2021 Çarşamba

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimini evinde televizyon izlerken öğrenen ve öğrenir öğrenmez Atatürk Havalimanı’na giden Metin Doğan, tankın önüne yatarak yaptığı eylemin yüzbinlerce insanın canını kurtarabileceğini düşündüğünü belirtti.

“Ben Türk askeriyim siz kimin askerisiniz diye bağırdım”

Atatürk Havalimanı’nda tankın önüne yattığı görüntüsü ile tanınan Metin Doğan, eyleme başlarken amacının ölmek olduğunu söyleyerek, “Ben o an benim ölümümün yüzbinlerce insanın canını kurtarabileceğini düşündüm. Yaptığım eylem Cumhurbaşkanımızın çağrısından 1 buçuk saat önceymiş. Bu eylemi yek başına yapmak o kadar zor ki. İçinizden birden bir kişilik oluşuyor. O eylemi yapmamanız için sizi ikna etmeye çalışıyor. Birden havaya ateş açmaya başlayınca bende o gazla koştum üzerlerine doğru. Tankın önüne geçmekte zor. 10 tane falan asker vardı. Geldim tankın önüne ellerimi kaldırdım. Bunlar frene bastılar. Ben Türk askeriyim siz kimin askerisiniz diye bağırdım. Bir an duraksadılar. Sonra karşılıklı laflar başladı. Tank durmuştu ama motoru çalışıyordu. Karşısında güçlü de dursanız titriyorsunuz. Asfaltı titretiyor böyle. Amaç ölmekti.

Ölürsem başarıya ulaşacaktım. Son model tankları göndermişler. Yattım tankın önüne kelime-i şahadet getirdim. Tank geldi durdu. İnsanlar bağrışmaya başladı. Daha sonra kalkıp tekrar tankın önüne geçtim. Bana bağırmaya başladılar ateş edeceğiz diye. Onları tahrik etmek için tişörtümü falan çıkardım. Ateş etsene dedim. Onlar yine gaza bastılar. Bu defa hızlı bir şekilde diğer paletin altına yattım. Palet geldi omzuma değdi. Etrafta yapma diye bağıranlar benim öldüğümü düğündüler, tankın etrafını sardılar. O an ölmeden amacıma ulaştığımı hissettim” dedi.

“Cumhurbaşkanı Yahudilere parmağını sallayan biri”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya geldikten sonra, şehir şehir gezerek çocuklarla okullarda buluşan Metin Doğan, “Cumhurbaşkanı Yahudilere parmağını sallayan biri. İster istemez sizin kahramanınız oluyor. Firavunların sadece eskide olmadığını, 21. yüzyıl firavunlarına karşı Cumhurbaşkanımızın olduğuna inanan biriyim. Ona karşı özel bir sevgim var. 15 Temmuz’la alakalı 65 tane program yaptıktan sonra Cumhurbaşkanımızla görüştük. Çocuklar seni çok seviyor, çocuklarla ilgili program yap dedi. Biz onları sadece sınavlara hazırlamamalıyız. Hayata da hazırlamalıyız. Onlara dünyanın tüm gerçeklerini anlatmalıyız. Bu tür programlarla onların duygusal zekalarını daha aktif hale getirip yaşamış oldukları toplu karşı daha sosyal duyarlılık kazanmalarını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Merve Gökbakan

 

İLGİLİ HABER

15 Temmuz’da 2 oğlu ve damadı şehit düşen Muzaffer ninenin acısı 5 yıldır dinmiyor

İLGİLİ HABER

15 Temmuz gazisi gözündeki şarapnel parçası ile yaşıyor

İLGİLİ HABER

15 Temmuz gazisi Sabahattin Ünal, darbe gecesi yaşadıklarını 5 sene sonra anlattı

İLGİLİ HABER

15 Temmuz şehidi babası Ekrem Ekşi: ‘Oğlum şehit olmadan 1 ay önce askerden gelmişti’

İLGİLİ HABER

15 Temmuz Gazisi Gazi Yılmaztürk, ‘Vatan ve bayraksız asla yaşayamayız’

İLGİLİ HABER

15 Temmuz şehidinin babası: ‘Cumhurbaşkanımız dik durmasaydı, bunlar emellerine ulaşmış olacaktı’

İLGİLİ HABER

15 Temmuz’un en genç gazisi o geceyi anlattı

İLGİLİ HABER

15 Temmuz gazisi Üzeyir Civan: ‘Kimisi benim gibi kollarını, kimisi bacaklarını feda etti.’

İLGİLİ HABER

Kalbinin altındaki kurşunla yaşayan 15 Temmuz Gazisi, o geceyi anlattı

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi