Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Doğu Akdeniz mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Doğu Akdeniz mesajı
12:00 - Aralık 7 2020 Pazartesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Üniversiteler Konseyi ve Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen Doğu Akdeniz Çalıştayı’na video mesaj gönderdi.

Doğu Akdeniz Çalıştayı’nın başarılı geçmesini temenni eden Erdoğan, Akdeniz Üniversitesi ve Uluslararası Üniversiteler Konseyi’ni çalıştayı düzenlemede gösterdikleri çabadan dolayı tebrik etti.

Doğu Akdeniz ile ilgili konuların dünyadaki birçok devlet ve akademik kurumun öncelikli gündemini oluşturduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Akdeniz kıyısında olsun ya da olmasın birçok ülke burada yaşanan olayları yakından takip ediyor ve müdahil olmaya çalışıyor. bir şekilde. Son yıllarda Doğu Akdeniz, başta enerji olmak üzere Avrupa, Afrika ve Orta Doğu ile ilgili tüm tartışmaların odak noktası olmuştur. Bazı bilimsel çalışmalar, bölgede çıkarılabilecek doğal gaz miktarının 3,5 trilyon ile 10 trilyon metreküp arasında olduğunu kamuoyuna yansıdı. Aynı şekilde bölgede 1,5 ile 3,5 milyar varil civarında petrol rezervi olduğu hesaplanıyor. Bölgemizdeki hiçbir ülke ekonomik gücü veya konumu ne olursa olsun bu potansiyeli görmezden gelemez. Özellikle Akdeniz’in en uzun sahil şeridine sahip ülkesindeki gelişmeleri stantlardan izlemenin mümkün olmadığı Türkiye’yi seviyorum. Hem kendi çıkarlarımızı güvence altına almak hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki kardeşlerimizin haklarını korumak için süreci çok yakından takip ediyoruz. Ülkemizin Antalya sahillerini sınırlandırmaya yönelik plan ve haritaları kabul etmeyeceğini açıkça belirttik. Muhataplarımıza tehditlere ve şantajlara boyun eğmeyeceğimizi ve emperyalist yayılmacılığa izin vermeyeceğimizi ifade ettik. Biz kimsenin hakkını veya yasasını gasp etme peşinde değiliz. Haklarımızı elimizden almaya çalışan korsan zihniyetine karşı sağlam bir duruş sergiliyoruz. Nitekim birkaç aydır yaşananları geride bırakıyoruz, Türkiye bu konudaki kararlılığının tezahürü oldu ”dedi.

Türkiye’nin sorunu Doğu Akdeniz’deki gerginlik değil; Cumhurbaşkanı Erdoğan, barıştan, işbirliğinden, hakkaniyetten ve adaletin tesisinden yana olduğuna işaret ederek, “Bunu sağlamanın yolu karşılıklı saygıya dayalı müzakerelerden geçiyor. Akdeniz’deki sorunları birbirimizi dışlayarak değil, bölgedeki tüm aktörleri aynı masa etrafında bir araya getirerek çözebileceğimize inanıyoruz. Akdeniz’de kalıcı bir çözüme doğru ilerlemek isteniyorsa diplomasi şansı verilmelidir. Çünkü diplomasi ve müzakere, bizi kamu yararına getirecek en kısa, en garantili yoldur. 2003 yılından bu yana Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu meselesi, tüm yolsuzluğa rağmen soğukkanlılığını korumuştur. Bugün de aynı uzlaştırıcı tavrı sürdürüyoruz. Avrupa Birliği stratejik körlüğünden bir an önce kurtulmalı ve Kıbrıslı Rum ve Yunanistan tarafından Doğu Akdeniz’de ‘koç başı’ olarak kullanılmasına izin vermemelidir. Dayanışma adı altında birlik, Türkiye’ye Kıbrıs’a ve Türkiye’ye daha adaletsiz olmamalı. Doğu Akdeniz’deki tüm bölge ülkeleri ve Kıbrıslı Türklerin yer alacağı bir konferans düzenleme önerimiz hala masadadır. Muhataplarımızdan, Türkiye’nin bunu uzatmak için ellerini havada bırakmasını bekliyoruz. Başta Yunanistan olmak üzere Akdeniz’de komşumuz olan tüm ülkeleri bu konuyu “sıfır toplamlı bir oyun” olarak görmekten vazgeçmeye çağırıyorum. Sağduyu, samimiyet ve sağduyu ile hareket ettiğimizde herkesin haklarını koruyan kazan-kazan temelli bir formül bulabileceğimize inanıyorum. Sözlerimi bu düşüncelerle bitirirken Doğu Akdeniz Atölyesi’nin başarılı ve verimli olmasını diliyorum. Çalıştayın yürütülmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyor, şahsınızdaki tüm katılımcılara selam ve saygılarımı iletiyorum ”dedi.

İlker Turak

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi