Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Asırlık uyanışımızı engellemeye çalışıyorlar’

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Asırlık uyanışımızı engellemeye çalışıyorlar’
16:00 - Eylül 19 2020 Cumartesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans ile katıldığı törenle Kuzey Marmara Otoyolu’nun Gebze-İzmit Kavşağı bölümünü açtı.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun toplam 595 milyon lira tasarruf edeceğini belirten Erdoğan, “Kuzey Marmara Otoyolu, uçtan başlayan ve 400 kilometre uzunluğundaki büyük bir proje. Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul’un batısındaki en uzak noktadan başlayıp Kocaeli ve Sakarya’ya kadar uzanan büyük bir projedir. 2016 yılından itibaren yapımı tamamlanan otoyolumuzun bölümlerini kademeli olarak açıyoruz. 1915 Çanakkale Köprüsü’nü de içeren Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir projesini tamamladığımızda Marmara ve Batı Anadolu’yu bir otoyolla çevreleyeceğiz. ağ. Bu bölüm bile tek başına gurur verici bir çalışma. İstanbul İzmir otoyolu Osmangazi Köprüsü ile birlikte bölgede hizmete sunduğumuz bir diğer önemli iştir. Dördüncü yol, dördüncü gidiş geliş. Her zaman yol medeniyettir derim. Yolu olmayan bir ülkeyseniz medeniyetten bahsedemezsiniz. Ancak böyle yollarınız varsa medeniyet yarışında kimse sizi kolay kolay yakalayamaz. Hizmete aldığımız Gebze-İzmit kesimi, TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu üzerindeki yükü de azaltacak. Bu durum, İstanbul-Ankara güzergahının en sıkışık kısmının rahatlaması anlamına geliyor. Resmi tatiller gibi dönemlerde araç trafiğinin geçmişi karışık olacaktır. Bu rotanın yıllık katkısı, yakıttan 270 milyon TL’den 317 milyon TL’lik emisyon azaltımında 8 milyon olmak üzere 595 milyon TL’ye ulaşacak. Yol, elektrik, içme suyu, atık su gibi altyapı hizmetleri ile mimari çalışmalar da medeniyet göstergeleridir. Bu altyapı üzerinde medeniyet unsurları yükseliyor. “Yönümüzü geleceğe çevirmek yerine kendi iç sorunlarımıza döndüğümüzde enerjimizi ve zamanımızı boşa harcıyoruz.”

Erdoğan, Suriye’den Karadeniz’e, Doğu Akdeniz’den Libya’ya kadar geniş bir yelpazedeki mücadelemizin başarısı için hayati bir öneme sahip olduğunu belirterek, “Türkiye yine kendi iç meseleleriyle mücadele eden bir ülke haline gelmesini önlemeye çalışıyorlar. uyanış yüzyılımız … 10 yıl 2023 hedefleri ile milletimizin karşısına ilk çıktığımızda, bazılarının tek endişesi birkaç ay sonra yapılacak seçimlerdi.

Türkiye salgından en az etkilenen ülkeler arasında. Salgının etkilerinin önemli bir bölümünü geride bırakarak yılın üçüncü çeyreğinde üretime devam ettik. Göstergeler sadece ikinci çeyrekte değil, geçen yılın üzerinde de olumlu gelişmelere işaret ediyor. İmalat sanayi üretimindeki yıllık 5,1’lik artış tatmin edicidir. Salgının etkilerini en yoğun şekilde hissettiğimiz Nisan ayından bu yana istihdam edilen kişi sayısı artıyor. Önümüzdeki dönemde istihdam daha da artacaktır. Mevsimsellikten arındırılmış istihdamımız 2 ayda yarım milyon arttı. İnşallah 3. çeyreği her kesimi memnun edecek bir büyüme oranıyla kapatırız. Ülkemizin kredi notunu düşürmek için pusuda bekleyen kredi derecelendirme kuruluşlarının hiç tatmin olmayacağı kesindir. Türkiye, Afrika’nın en ücra köşesindeki ülkelerle aynı kategoriyi koymamak, Güney Amerika, başarıya en iyi cevabımızı vereceğiz ”dedi.

Cihan Atik-Murat Kanber-Enes Altun

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi