Sivas Haberler

Çocuğuna Keçi Sütü Bulamayınca Sürü Sahibi Oldu!

Serkan Çakar; çocuğu rahatsızlanınca keçi sütü almak istedi. Ancak bir türlü Sivas’ta keçi sütü bulamadı.

Çocuğuna Keçi Sütü Bulamayınca Sürü Sahibi Oldu!
173 Okundu
22 Mart 2019 - 18:02

Serkan Çakar; çocuğu rahatsızlanınca keçi sütü almak istedi. Ancak bir türlü Sivas’ta keçi sütü bulamadı.

Çocuğu rahatsızlanan Serkan Çakar, keçi sütü arayıp bulamayınca keçi yetiştirmeye başladı. İki yıllık süre içerisinde keçi sürüsü sahibi olan Çakar, hayatının değiştiğini belirtti. Sindirim rahatsızlığı yaşayan çocuğu için keçi sütü arayışına giren Çakar, keçi sütünün sindirim rahatsızlığına iyi geldiğini öğrendi. Serkan Çakar, uzun süre keçi sütü aramasına rağmen süt bulayınca 5 tane keçi alarak beslemeye başladı. Rahatsızlığı olan çocuğuna keçilerden süt üretip içirmek isteyen Çakar, çocuğuna keçi sütü üretip içirmeyi başardı. Çocuğunu sağlığına kavuşturan Çakar, bir süre sonra birçok keçi daha alarak keçi sayısını arttırdı. İlk zamanlar beş keçiyle başlayan Çakar, şimdilerde ise yaklaşık 70 keçi elde etti. Şimdi sürü sahibi olan Çakar, gözü gibi baktığı keçilerden süt elde ederek geçimini sağlıyor.

5 keçi alarak bu işe başladığını belirten Serkan Çakar, “Çocuğumun sindirim rahatsızlığı vardı. Ondan dolayı çocuğuma keçi sütü aradım bulamadım. Ona içirebilmek için, süt bulamayınca keçi alıp, keçi sütü içirmeye başladık. Daha sonrasında da çoğaltarak üretim yapıp halkımıza hizmet veriyoruz şuan. İlk başta beş keçiyle başladık, şuanda da yaklaşık 70 tane keçimiz var. Keçi sütü talepleri çok faza, ama seçici müşteriler. Herkes içmiyor kullanmıyor. Kimisi süt olarak kimisi yoğurt olarak, peynir ve kefir olarak kullanıyor. Genelde küçük bebeklere veriyorlar. Bazı hastaları da kullanıyormuş, kanser hastası, kemoterapi hastaları falan. Bazı katkı maddeleri katıp, tam içeriğini bilmiyorum. Hayvanların annelerinin sütü yetersiz geliyor. Biz biberonla oğlaklara içiriyoruz. “dedi.

Çocuğunun hastalığından dolayı bu işe başladığını ve hayatının değiştiğini söyleyen Çakar, “Keçi sütü astım, egzama ve bronşit gibi rahatsızlıklara iyi geliyor. Kas ve iskelet yapısının gelişmesine iyi geliyor. Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geliyor. Ayrıca EMES hastaları da kullanıyorlar. Benim çocuğumda çok şükür çok iyi sağlık durumu mesela dişlerini yaşıtlarına göre daha erken yaşta çıkarmaya başladı. Bunlar hep keçi sütünün faydaları. Eskiden hayvanlarla alakalı hiçbir bağımız yoktu ama çocuğumun rahatsızlığı vesile oldu. Şuanda ben yalnızca hayvancıkla uğraşıyorum. Hayatımız komple değişti. Burada devamlı hayvanların içindeyiz. Burada devamlı hayvanların içerisindeyiz. Yeri geliyor evimize gitmediğimiz oluyor. Don zamanı olsun, yeni doğan oğlaklar oluyor annelerini ememeyenler oluyor. Gelip biberonla besliyoruz. Gecede geliyoruz. Bunlar bizim çocuklarımız gibi. “ diye konuştu.

Cenk Akarsu

İletişim: cenkakarsu@sivashaberler.com
Sivas Haberler Editörü aynı zamanda yazarlık yapmaktadır.
Cenk Akarsu

Türkiye'nin Sivas iline ait günlük yaşanan son dakika gelişmelerini Sivashaberler.com sitesinden takip edebilirsiniz. Sivas Haberler sitesindeki içerikler izinsiz kullanılamaz, kullanıldığı taktirde kullanılan yazının linkinin paylaşılması zorunludur. Sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır, kaynak gösterilmeden izinsiz yazılarımız yayınlanamaz. Sivashaberler.com güncel yaşam haberleriyle birlikte Sivas şehrinde yaşanan tüm gelişmeleri sunmakta ve hızlıca haberdar olmanızı sağlamaktadır.

Bize Ulaşın :

Telefon : (0346) 221 00 00

WhatsApp : +54 9 375 166-6918

E-posta : sivashaberlercom@gmail.com

Adres : Sularbaşı Mh, Atatürk Cd. Cumhuriyet Meydanı No:6, 58069 Merkez/Sivas

Sivashaberler.com Türkiye'nin Sivas iline ait yerel haber sitesidir, tarafsız ve doğru habercilik anlayışıyla Sivas Haberleri hizmeti vermektedir. İHA Abonesidir.

Google Play Apple Store