• DOLAR
  5,7385
  %0,07
 • EURO
  6,3949
  %0,18
 • ALTIN
  275,42
  %0,12
 • BIST
  99.785
  %1,94
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: “Birinci derecede sit alanlarında imar barışına müsaade etmeyeceğiz”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: “Birinci derecede sit alanlarında imar barışına müsaade etmeyeceğiz”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Birinci derecede arkeolojik sit alanında olan binaların imar barışından faydalanmasına da müsaade etmeyeceğiz. Bunu dün turizm bakanımızla da konuştuk. Böyle bir karar aldık. Birinci derecede arkeolojik sit alanlarından vatandaşlarımızın imar barışından faydalanmasına müsaade etmeyeceğiz. Çünkü biz bu anlamda tarihimizi, kültürümüzü korumak istiyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sivas’ta hazırlanan çeşitli programlara katılmak üzere kente geldi. Bakan Kurum ilk olarak Sivas Valiliğini ziyaret ette bulundu. Valilik ziyareti sırasında Şeref Defterini imzalayan Bakan Kurum, Sivas Valisi Salih Ayhan ile görüşerek şehirde yapılan çalışmalar hakkında validen brifing aldı. Bakan Kurum valilik ziyaretinin ardından basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurum, Nevşehir’in Kapadokya bölgesinde devam eden ve bugünlerde gündemde olan yıkım çalışmaları hakkında bilgiler vererek konu hakkında şunları söyledi:

“Nevşehir Kapadokya bölgemizde kaçak yapılara ilişkin bir süreç başlattık. Bu süreci Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte yürütüyoruz. Hem Turizm Bakanlığımız hem Çevre Şehircilik Bakanlığımız hem de valiliğimiz ortak yürütüyor bu çalışmayı biz tarihimizi bozacak, kültürümüzü bozacak hiçbir kaçak yapıya izin vermeyeceğimizi ifade etmiştik. Buna ilişkin yapılan ilk tespitlerde 190 yapı tespit edildi ve 38 yapı valiliğimiz tarafından yıkıldı, 26’sının da tebligatı yapılarak toplamda 64 yapının yıkımını gerçekleştirdik. Kalan yapılarında inşallah en kısa zamanda yıkımlarını gerçekleştireceğiz ve birinci derecede arkeolojik SİT alanında olan bu çok önemli bir şey binaların imar barışından faydalanmasına da müsaade etmeyeceğiz. Bunu dün turizm bakanımızla da konuştuk. Böyle bir karar aldık. Birinci derecede arkeolojik sit alanlarından vatandaşlarımızın imar barışından faydalanmasına müsaade etmeyeceğiz. Çünkü biz bu anlamda tarihimizi, kültürümüzü korumak istiyoruz. Nevşehir Kapadokya bölgemiz bu anlamda bizim en önemli değerlerimizden birisidir.”

20 ilde 145 kaçak yapı tespit ettik

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye genelinde kaçak yapıların tespit edilmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Bu konuda açıklamalarda bulunan Kurum,

“Tüm Türkiye genelinde toplamda 20 ilde kaçak yapı tespiti yaptık ve 2 bin 145 kaçak yapının tespiti yapıldı. Artık resmi süreç başlatıldı. Bu süreçlerin tamamlanması müteakip kaçak yapıların yıkımını gerçekleştirmiş olacağız. 18 ilde de tespit çalışmalarımız devam etmektedir” diye konuştu.

Resmi Gazete’de Emlak Bankası’nın yeniden yayımlanması ve faaliyete geçmesi konusunda da değinen Kurum, “Emlak Bankamız yeniden faaliyete geçti. Bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Emlak Katılımız Bankası olarak bundan sonraki süreçte faaliyetine devam edecek ve gerçekten Cumhuriyet döneminde kurulmuş çok önemli bir değerimiz AK Parti döneminde Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde Emlak Katılım Bankamız olarak sanayicilerimize, turizmcimize, inşaat sektörümüze destek verecek bankayı yeniden hayata geçirmiş oluyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yorumlara Kapalıdır

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir