Büyük afette dördüncü gün! Depremzedeler çadır kentlere yerleştirildi

Büyük afette dördüncü gün! Depremzedeler çadır kentlere yerleştirildi
18:00 - Şubat 9 2023 Perşembe

Nurdağı’nda kurulan çadırkent havadan görüntülendi

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerle adeta enkaz alanına dönen Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde bir yandan arama kurtarma çalışmaları sürerken vatandaşların barınması için de çadırkent kuruldu. Çadırkent dron ile havadan görüntülendi.

Büyük yıkımın meydana geldiği Nurdağı’nda arama kurtarma ekipleri enkaz bölgelerinde yoğun çalışma yürütürken bugün AFAD ve belediye ekipleri tarafından enkazdan yaklaşık 79 saat sonra 13 yaşındaki çocuk sağ çıkarıldı. İlçede, yıkılan bir binadan ses geldiğini tespit eden AFAD’ın koordinasyonunda belediye ve jandarma ekipleri, yürütülen çalışmalarla depremden yaklaşık 79 saat sonra enkaz altında 13 yaşındaki Yasmin İçli’ye sağ ulaştı. Enkazdan çıkarılan İçli, sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından hastaneye kaldırıldı.

Gaziantep’te 500 konteynerin kurulumu tamamlandı

Gaziantep’teki deprem çalışmaları dahilinde, ilk etapta 500 konteyner kurulurken, bir taraftan da 30 bin ailenin geçici barınması için çadır kentler kuruldu. Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Gaziantep’te, arama kurtarma çalışmaları devam ederken depremzedelerin acil barınma ihtiyacı için çadır kentler ve konteyner kentler kuruluyor. AFAD, kentin merkezinde bulunan Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi’nin yanı sıra İslahiye, Nurdağı ve Nizip ilçelerinde toplamda 8 bin 581 çadır kurarken, 7 bin 500 çadırın kurulumunu da sürdürüyor. Ekiplerin yoğun çaba harcadığı kentte, depremzedeler için çadır kentlerin yanı sıra Gaziantep’te altyapısı hazır alanlarda, öncelikle 500 konteyner kuruldu.

Depremin hayatı felç ettiği Adıyaman’da kurulan çadır kent havadan görüntülendi

Depremde yüzlerce binanın çöktüğü Adıyaman’da kurulan çadır kent havadan görüntülendi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık merkez üslü depremde yüzlerce binanın yıkıldığı Adıyaman’da yaşanan can kayıplarının yanı sıra, sağ kurtulan binlerce vatandaş evsiz kaldı. Kentte kalmak isteyen vatandaşlar için kentin birçok noktasında AFAD ve Kızılay tarafından afet çadırları kuruldu. Afet çadırlarına vatandaşlar yerleştirilmeye başlandı. Kurulan çadır kentler dron ile havadan görüntülendi.

iha.com.tr üzerindeki haberler özet şeklinde yayınlanmaktadır. Haberin video, fotoğraf ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi