Bugün ve hafta sonu ülke genelinde düğün, nişan gibi etkinliklerde denetimler yapılacaktır.

Bugün ve hafta sonu ülke genelinde düğün, nişan gibi etkinliklerde denetimler yapılacaktır.
15:12 - Ağustos 7 2020 Cuma

Covid-19 salgının görüldüğü andan itibaren, salgının halk sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetmek, sosyal izolasyonu sağlamak, mesafeyi korumak ve sırayla yayılma oranını kontrol altına almak için birçok önlem alınmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileriyle. Kararın alınıp uygulandığı hatırlatıldı.

Genelge’de, kontrollü sosyal yaşam döneminde temizlik, maskeleme ve mesafe kurallarının temel prensiplerinin yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen önlemlere / kurallara uygunluk ve yapılan kontrol faaliyetlerine dikkat çekildi. Salgınla mücadelenin başarısı için vali / kaymakamların koordinasyonunda büyük önem taşımaktadır.

Öte yandan yaz ayları nedeniyle artan nişan / düğün gibi etkinlikler veya kıyı bölgelerdeki turizm beldelerinin yoğunluğu nedeniyle vatandaşlar daha sık bir araya geliyor, kurallara ve önlemlere zamandan uyulmuyor. Zamanla ve bu durumda Covid’in 19 salgının yayılma oranını artırdığı belirtildi.

Genelgede 7 Ağustos Cuma, 8 Ağustos Cumartesi ve 9 Ağustos Pazar günü; düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü vb. organizasyonlarda denetim yapılacağı belirtildi. Bu içerikte; Tüm il ve ilçelerde yapılacak düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünleri (düğün salonları, kır düğünleri, köy / sokak düğünleri vb.) Gibi her türlü etkinlik ve Sağlık Bakanlığı Salgın Çalışma ve Yönetim Rehberi ve daha önce valiliklere gönderilen genelgeler ile alınan koranavirüs önlemleri. bakmak için. Düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü gibi etkinlikler için yapılacak denetimlerde, katılan vatandaşlar ve organizatörlerin (salon düğünleri, köy / sokak düğünleri şeklinde operatörler, düğün sahibi olarak sözleşme veren) yükümlülüklerine uymaktadır.

Kıyı bölgeleri de denetlenecek

Kıyı bölgelerinde bulunan turizm beldelerinde, vatandaşların kalabalık içinde bir arada olabileceği plajlar, plajlarda parti tarzı (beach club vb.) Eğlence mekanları, özellikle de dönüşebilecek restoranlar, kafeler, kafeteryalar vb. akşam saatlerinden itibaren eğlence mekanları. Sağlık Bakanlığı’nın Salgın Çalışma ve Yönetim Rehberi ve daha önce gönderilen genelge ile belirlenen corona virüs önlemleri kapsamında işletmeler denetlenecek. Denetimler, aynı amaçla kullanılabilen ve gerektiğinde denizden yapılabilecek tekne ve yat gibi deniz araçlarını da kapsayacak şekilde planlanacaktır. Denetimler sırasında yerli ve yabancı turistleri rahatsız etmeyecek şekilde sivil kıyafetler tercih edilecektir.

İlgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il / ilçe müdürlükleri vb.), Her bir iş kolu veya lokasyonunun uzmanlığı dikkate alınarak köy / mahalle muhtarları ve meslek odası temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecektir. denetim ekipleri.

Denetim faaliyetlerinin etkinliği ve görünürlüğü en üst düzeyde tutulacaktır. Denetimler sırasında bu ortamlarda vatandaşlara yönelik rehberlik ve bilinçlendirme faaliyetlerine ağırlık verilecektir.

Daha önce en az iki kez kural ihlali tespit edilerek uyarılan veya idari para cezası verilen işletmelerde, bu denetimler sırasında herhangi bir ihlal tespit edilirse 1-3 gün süreyle faaliyet durdurma cezası verilecektir. 30.07.2020 tarihinde illere gönderilen genelge hükümlerine.

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi