Bu otobüs durağı kendi elektriğini üretiyor

Bu otobüs durağı kendi elektriğini üretiyor
10:12 - Aralık 5 2020 Cumartesi

İnşaatına bir süre önce başlanan yeni otobüs terminali Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanarak hizmete açıldı. Çevre yolunun hemen yanında inşa edilen otobüs terminali Eskipazar mevkii konumu itibariyle şehrin trafik yoğunluğunu rahatlatacak.

Kendi elektriğini kendisi üretir

Hizmete giren Altınordu Şehirlerarası Otobüs Terminali 26 platform, 9 midibüs park alanı, ilçe ve köy minibüsleri için 98 park alanı, 11 araçlık ticari taksi parkı, 50 araçlık misafir otoparkı ve 20 şirket odasından oluşmaktadır. terminal binasında. Yeni ve çağdaş teknoloji ile inşa edilen Altınordu Şehirlerarası Otobüs Terminali, tavanına yerleştirilen yüksek standartlı güneş panelleri ile saatte 330 KWP elektrik üretiyor ve kendi kendine yeten bir yapı.

“Kapasiteyi genişleterek üretimin dört katına çıkarılması hedefleniyor”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme İştirakleri Daire Başkanı Aytekin Başköy, yeni terminalin 4 bin metrekare kapalı olmak üzere 22 bin metrekare alan üzerine inşa edildiğini söyledi. İleri teknoloji ile donatılmış terminalin kendi elektriğini üreten ve saatte yaklaşık 330 KWP elektrik üreten bir terminal yapısına sahip olduğunu belirten Başkan Başköy, “Terminalimiz sağdaki ana hizmet binasında güneş panellerinden oluşmakta ve Bu kapasiteyi ilçe hatlarımızda genişletiyor, 3 -4 katına çıkacak rezerv alanı var. Türkiye’deki terminalimiz enerji üretimine devam edecek ve kendi kendine yeten bir terminal örneği olarak hizmet vermeye devam edeceğiz “dedi.

“Aşırı güneş istemiyor, 3 yıl içinde masraflarını kendi karşılayacak”

Başköy, kurulan projenin 3 yıl içinde kendi masraflarını karşılayacağını belirterek, “Çok güneşli havalarda bu daha da verimli hale geliyor. Teknik olarak bakımlıdır ve temizlendiğinde aşırı güneşe ihtiyaç duymayan bir yapıya sahiptir. Güneş enerji sistemleri bakımı ve temizliği yapıldığında, güneşli havalar yoğun ise en az 3 yıl içinde kendini amorti edeceğini düşünüyoruz. Bu mutluluğu bizlere yaşadığı için Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ederim. Ordu vatandaşlarımızın da beklediği bir projeydi, keşke tüm halkımıza hayırlı olsun ”dedi.

“Ekonomiye de katkı sağlayacak”

Terminal binasında bulunan bir turizm acentesinin işletme müdürü Tayfun Yılmaz, “Bizim için çok güzel bir proje. Daha önce elektriğimiz kesildiğinde jeneratörlerin başı dertte oluyordu ve araçlarımızı kaldırmakta zorlanıyorduk. Şimdi, onu ürettiği için muhtemelen artık elektrik kesintisi yaşamayacağımızı düşünüyorum. Ekonomiye de katkı sağlayacak. Kendi elektriğini kendisi üretiyor ve Ordu için ekonomide biraz daha rahatlayacak. Benim fikrim de çok güzel bir sistem ”.

Metin Akyürek – Selim Kuşcu

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi