• DOLAR
  5,9250
  %0,14
 • EURO
  6,5401
  %0,15
 • ALTIN
  282,84
  %0,39
 • BIST
  95.258
  %1,36
Bu Köydeki Düzen ve Güzellik Hiçbir Köyde Yok

Bu Köydeki Düzen ve Güzellik Hiçbir Köyde Yok

Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunan ve eski adı Tuğut yeni adı Çiğdemli olan köy ziyarete gelenleri büyülüyor.

Sivas’ın Divriği ilçesine bağlı Çiğdemli Köyü, Türklerin Anadolu’ya geldiklerinde ilk konakladıkları yerler arasında yer alıyor. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de adı geçen Çiğdemli Köyü’ndeki evler bin yıllık mimariye sahip bulunuyor. Bu evler mimari özelliklerine bakıldığında Mardin evlerini anımsatıyor. Çiğdemli Köyü’ndeki evlerin alt kısımlarından birbiri ile tünellerle bağlandığı ve altlarında mahzenler bulunduğu biliyor.

Çiğdemli Köyü evleri taştan yapılmış olup köyün kaldırımları da taşlarla örülmüştür. Köye gelenler Orta Çağ devrinde bir köye gelmiş gibi bir manzara ile karşılaşıyorlar.

Etiketler:
manşet

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir