• DOLAR
  5,8949
  %-0,54
 • EURO
  6,5056
  %-0,52
 • ALTIN
  282,76
  %-0,62
 • BIST
  93.981
  %-5,10
Bu Kalenin Fethi Mümkün Değil

Bu Kalenin Fethi Mümkün Değil

Türklerin Anadolu’ya girdikten sonra inşa etmiş oldukları ilk kale olan Divriği Kalesi, tarihte fethi mümkün olmayan kale olarak da biliniyor.

Bu Kalenin Fethi Mümkün Değil

Malazgirt Zaferi’nden sona Anadolu’nun içlerine doğru ilerleyen Türkler tarafından yapılan ve kullanılan ilk kale olan Divriği Kalesi günümüzde de o dönemdeki önemini koruyor. Tarihte bu kale fethi mümkün olmayan kale olarak biliniyor. Divriği Kalesi ve bu kalenin önemi hakkında bilgi veren Doç. Dr. Abdullah Kaya bu kalenin Türklerin ilk kalesi olduğunu, kaleye zaman zaman eklemeler yapıldığını söyledi. Kaya, kalenin yapısal özelliği sayesinde teslim edilmedikçe fethedilmesinin mümkün olmayacağını belirtti. Kalenin 1900’lü yıllara kadar kullanıldığını ve uzun kuşatmalar söz konusu olmadıkça Divriği Kalesi’nin fethedilmesinin mümkün olamayacağını belirten Abdullah Kaya bu kalenin günümüzdeki önemini de vurgulamış oldu.

Etiketler:
manşet

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir