• DOLAR
  5,9193
  %0,02
 • EURO
  6,5675
  %-0,03
 • ALTIN
  297,44
  %-0,06
 • BIST
  7,6995
  %0,00
Boynuz saplı Sivas bıçaklarına ilgi artıyor

Boynuz saplı Sivas bıçaklarına ilgi artıyor

Sivas’ta uzun yıllardan bu yana bıçak ustaları tarafından üretilen boynuz saplı Sivas bıçaklarına olan ilgi son yıllarda bir hayli artış gösterdi.

Sivas genelindeki kasaplardan temin edilen boynuzların çeşitli motiflerle işlenerek bıçak sapı oluşturulması, bu bıçakların yalnızca kullanım amaçlı değil, dekoratif amaçlı da satın alınmasını sağlıyor. Diğer bıçaklara göre daha fazla tercih edilen boynuz saplı Sivas bıçakları yalnızca Sivas halkı tarafından değil, çeşitli illerden gelen ziyaretçiler tarafından da daha fazla tercih ediliyor.

Kadir Karatepe isimli bir bıçak ustası boynuzları testere ile kestiklerini, sonrasında ısıl bir işleme tabi tutarak şekil verdiklerini söyledi. Bu tür bıçaklara büyük bir ilgi gösterildiğini söyleyen Kadir Karatepe, yurt dışından da kendilerine çok fazla talep geldiğini fakat kargo esnasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle ihracat konusunda başarılı olamadıklarını ifade etti.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir