Boraltan Köprüsü faciasının 98 yaşındaki tanığı o günü unutamaz

Boraltan Köprüsü faciasının 98 yaşındaki tanığı o günü unutamaz
14:00 - Aralık 19 2020 Cumartesi

1960’tan beri Kadıköy’de Boralt Köprüsü faciası üzerine aktif olarak siyasetle ilgilenen ve 1945’te Türkiye, Sovyetler Birliği’nden 14 Azeri Türküne sığınarak o zamanın öbür tarafına geçen idam mangasının suikast olaylarına tanıklık eden sadece 98 yaşındaki Bekir Doğan olayı anlattı.

Doğan, 1944 yılında Gaziantep’te bir köyde yaşarken askere alındığını belirterek, “1945’te askere alındığında yaklaşık 145 Azerbaycan Türk vatandaşının Boraltan Köprüsü üzerinden Rusya sınırına götürülmesi emri geldi. Sipariş geldiğinde 145 kişilik Azerbaycan vatandaşı ne zaman, nerede ve ne zaman toplandı ve nereye götürdüğümüzü bilmiyordu. Kaderlerinin ne olacağını bilmiyorlar. Teslim ettiğimiz grupta, çocuğu olan yaşlı büyükbabalar, çocuklar, pötikareli, el tespihleri, dil ikiliği ve beyliklerini beyaz ören yaşlı anneanneler vardı ”.

“Biz de Türküz, senin kurşunlarınla ölmek istiyoruz”

Doğan, Azerbaycanlıların Sovyetlere teslim edileceğini anlayınca onları kınadıklarını belirterek, “Görevde 10 askerle grubu alırken yaşlı anneanneler bize ‘Mehmetim, feda edileceğim’ dediler. sen çeşmenin yanında abdest alalım gidelim ‘ Kaderlerinin ne olacağını anlayan yaşlı teyzeler, kolyelerini çıkarıp aramızdaki askerlere teslim ederek, ‘Oğlum Mustafa’yı al bunu nişanlına al, Ruslar tarafından ele geçirilmesin’ dediler. Ruslara, Azerbaycan Türklerine teslim edileceğini öğrenen kardeşlerimiz, ‘Biz Türküz, sizin kurşunuzla ölmek istiyoruz, burada yatmak istiyoruz, bizi Allah rızası için almayın. vicdan yok, insanlık yok, merhametiniz yok mu, nasıl müslümansınız, nasılsınız türkler, türkler bunu türk’e yapacak mı biz kurşuna değmez miyiz ölelim burada kalalım! ”diye haykırdılar. “3 günde bir günde gidecek şekilde gidemedik.”

“Teğmenimiz, kafasına silah dayadıktan sonra ateş ederek intihar etti.”

Bekir Doğan, daha sonra çavuş olarak atandığını belirterek, “Görevli teğmenimiz Genelkurmay Başkanlığı’na telgraf çekerek durumu ifade etti. Telgraf, teğmenimize geri dönmek yerine geri gelince teğmenimiz intihar etti. Beni aradıktan sonra çavuş olduğumu söyledi ve grubu almamız gerektiğini söyledi Komutanımıza dedim komutanım, beni vur ve beni burada öldür, ölmek istiyorum Bu olay karşısında kendi topraklarımız … Komutanımız kendisine gelerek grubu almamız gerektiğini belirtti.

“Onurumuzu Ruslara teslim ettik”

Uzun emeklerin bitmesini istemeyerek konvoyu Ruslara teslim ettiklerini belirten Bekir Doğan, “145 Azerbaycanlıyı uzun çabaların ardından Boraltan Köprüsü’ne getirdik. Rus askerleri yorgun ve bitkin anneanneleri saçlarından sürükledi. 145 kişilik grup için çok sayıda asker getirildi. Hepsini arka arkaya koydular ve yaşlı çocuklardan bağımsız olarak ağır makineli tüfeklerle vurdular. Azerbaycan halkı soğan doğrar gibi kestiler. Yanlış bir otorite, yanlış bir politikanın korkunç sonuçları oldu. Türklerin Türklüğüne, İslamiyetine, peygamberimizin sünnetine ve Yaradan’ın emirlerine karşı hareket ettik. O sırada Ruslara yağ yaktık. Onurumuzu Ruslara teslim ettik ”dedi.

Aykut Zor

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi