Sivas Haberler

Bir Asır Önceki Leyleklerin Kuşakları Bu Yılda Döndü

Hafik ilçesinde bulunan Göydün köyünde yaklaşık bir asır önce biri cami çatısında diğeri ise kilise çatısında yuvalayan leyleklerin sonraki kuşakları bu yıl da yuvalarına geldi.

Bir Asır Önceki Leyleklerin Kuşakları Bu Yılda Döndü
250 Okundu
20 Nisan 2019 - 10:15

Sivas Hafik ilçesinde Göydün köyünde yaklaşık bir asır önce leylekler yuva yapmak için direkler yerine ibadethaneleri tercih etmişti. Yarım asır önce ilk kez köyün misafiri olan iki leylek ailesinden biri cami çatısında yuva yaparken öbür aile ise tarihi kilisenin çatısını tercih etmişti. Leyleklerin yavruları bir asır boyunca her yıl havaların ısınması ile önceki kuşakların geleneğini sürdürüp aynı yuvalara göç ediyorlar. Geçtiğimiz yıl bu iki yuvada dünyaya gelen yavrular da havaların ısırması ile geçtiğimiz günlerde Göydün köyünde ki cami ve kilisenin çatısında ki dönüp yuvalarında yumurtladılar. Bu kez havaların soğuması ile yavruları ile birlikte sıcak iklimlere göçmeleri bekleniyor.

Köy muhtarı Şaha Bakan, leyleklere gözleri gibi baktıklarını dile getirerek, “İlk yıllarda iki leyleğimiz vardı. Yavruları ile sayıları yaklaşık 8’e ulaştı. Yuvalardan biri caminin üzerinde, diğeri eski kilisenin çatısında. Yeni yavrular da camiye yakın bir noktada yeni bir yuva yaptı. Ben yaklaşık 50 yıldır bu yuvaların burada olduğunu biliyorum. Her yıl bir önceki yılın yavruları gelip konaklıyor. Leyleklere gözümüz gibi bakıyoruz” diye konuştu.

Köy sakinlerinden Cemal Akalan, leyleklerin yaklaşık bir asırdır köylerinde konakladıklarını söyledi, “Yaşlılarımızdan da dinlemiştik. Bu leylekler yaklaşık 1 asırdır köyümüze geliyor. Biri caminin çatısında birisi ise kilisenin çatısında konaklıyor. Her sene sayıları artıyor. Bu leylekler bizim korumamız altında. Onları her yıl misafir etmek istiyoruz” dedi.

Cenk Akarsu

İletişim: cenkakarsu@sivashaberler.com
Sivas Haberler Editörü aynı zamanda yazarlık yapmaktadır.
Cenk Akarsu

Türkiye'nin Sivas iline ait günlük yaşanan son dakika gelişmelerini Sivashaberler.com sitesinden takip edebilirsiniz. Sivas Haberler sitesindeki içerikler izinsiz kullanılamaz, kullanıldığı taktirde kullanılan yazının linkinin paylaşılması zorunludur. Sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır, kaynak gösterilmeden izinsiz yazılarımız yayınlanamaz. Sivashaberler.com güncel yaşam haberleriyle birlikte Sivas şehrinde yaşanan tüm gelişmeleri sunmakta ve hızlıca haberdar olmanızı sağlamaktadır.

Bize Ulaşın :

Telefon : (0346) 221 00 00

WhatsApp : +54 9 375 166-6918

E-posta : sivashaberlercom@gmail.com

Adres : Sularbaşı Mh, Atatürk Cd. Cumhuriyet Meydanı No:6, 58069 Merkez/Sivas

Sivashaberler.com Türkiye'nin Sivas iline ait yerel haber sitesidir, tarafsız ve doğru habercilik anlayışıyla Sivas Haberleri hizmeti vermektedir. İHA Abonesidir.

Google Play Apple Store