• DOLAR
  5,7517
  %0,02
 • EURO
  6,3896
  %-0,02
 • ALTIN
  273,03
  %0,06
 • BIST
  7,5831
  %0,11
Bilinmeyen Mağaranın ilginç ortaya çıkışı

Bilinmeyen Mağaranın ilginç ortaya çıkışı

Sivas’ın Doğanşar ilçesinde geçen yıl içeri doğru kuşların girdiği fark edilerek keşfedilen mağaranın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tabiat varlığı olarak tescillenmesi için başvuruda bulunuldu.

BİLİNMEYEN MAĞARAYI KUŞLAR ORTAYA ÇIKARDI

Sivas’ın Doğanşar ilçesi Çalıcı Köyü yakınlarında köylülerin kuşları takip ederek varlığını fark ettikleri mağaranın keşfi için dağcı Dr. Ebuzer Bekar tarafından bir araştırma turu yapıldı. Bu tur ile içine girilen mağara hakkında bilgilere ulaşıldı. Karasar Mağarası’nın tabiat varlığı listesine eklenmesi ve tescillenmesi için tarihçi, araştırmacı yazar Fikri Karaman Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Uzunca bir tünel ardından ulaşılan mağaranın bir futbol sahası büyüklüğünde olduğu ve içinde sarkıt ve dikitler bulunduğu belirlendi. Mağaranın tabiat varlığı olarak kabul edilmesi için yapılan bu başvurunun olumlu olarak cevaplanması bekleniyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir