Bilim Kurulu üyesi şu uyarıda bulunuyor: ‘Kalıcı artışlar varsa, yeni önlemler almamız gerekebilir’

Bilim Kurulu üyesi şu uyarıda bulunuyor: ‘Kalıcı artışlar varsa, yeni önlemler almamız gerekebilir’
18:00 - Haziran 15 2020 Pazartesi

Tüm dünyayı etkileyen korona virüsüne karşı mücadele devam ediyor. Son günlerde yaşanan vakaların artmasının ardından Türkiye Bilim Kurulu Üyesi ve Üniversite Sağlık Bilimleri Fakültesi Prof. Dr. Levent Yamanel İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirinin sorularını yanıtladı. Artışların geçici olabileceğini ifade eden Yamanel, önlemlerin yeni normal düzende kesinlikle takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Çok dinamik bir süreç”

Profesör Dr. Levent Yamanel, “Son 2-3 gündür artış oldu. Geçici artışlar olabilir. 2-3 gün içinde çok fazla karar alınamaz. Ancak, 1 haftada 10 günlük kalıcı artışlar varsa, spread oranı arttı ve yeni önlemler almamız gerekebilir. Çok dinamik bir süreç. Bunu Sağlık Bakanlığı izliyor. Yeni önlemler her zaman gelebilir. Çok önemli önlemlerimiz var. Yeni normal dediğimiz şey. Maske takıyor. Sosyal mesafeye uymak. Hijyeni gözlemlemek ve kalabalık yaratmamak. Bu 4 kurala kesinlikle uymalıyız. ”

“İl salgın kurulları artışın nasıl olduğunu gözlemliyor”

Yeni normalin uygulanması ve daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek. Dr. Yamanel, “Ülke bazında önlemler olabilir. Tıpkı tiyatroların ve sinemaların açılmasını geciktirmek ve kalabalık yaratabilecek her türlü faaliyeti geciktirmek gibi, il sağlık pandemi kurulları da il bazında çeşitli önlemler alabilir ve alabilir. Sokağa çıkma yasağı dahil her türlü önlem olabilir. İl salgın kurulları artışı gözlemliyor. Böylece, iller arasındaki geçişlerden etkilenebilir. Onlar hakkında yeni kararlar alınabilir. Her zaman söylediğiniz gibi, yeni normale alışmamız gerekiyor. Taki dünya çapında bir dokunulmazlık kazanana kadar. Etkili bir ilaç veya tedavi bulunana kadar. Hepimiz biliyoruz ve bu yeni normali uygulamaya çalışıyoruz. Ama daha dikkatli olmalıyız. Denenen bazı ilaçlar var. Ciddi çalışmalar ve aşılama çalışmaları var. Özellikle aşılama çalışmalarından heyecan duyuyoruz. Aşıya sahip olmak virüse karşı mücadelede elimizi güçlendirecek “dedi.

Yunus Emre Kartal – İbrahim Berat Yılmaz

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi