Bilim dünyasını heyecanlandıran haberler

Bilim dünyasını heyecanlandıran haberler
16:00 - Aralık 14 2020 Pazartesi

Dünyadaki ikinci ölüm nedeni olan kanser, beyin tümörlerine bağlı olarak yüksek kanser oranına sahiptir. Bilim adamları her geçen gün gelişen teknoloji ile kansere karşı tedavi yöntemleri bulurken, Malatya İnönü Üniversitesi’nden bilim dünyasını heyecanlandıran bir açıklama geldi.

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Profesör. Halen Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı olan Prof.Dr.İsmail Özdemir, beyin tümörlerinin tedavisinde kullanılmak üzere 2012 yılında Osman Çiftçi ile birlikte geliştirilen ‘Gümüş (I) N-Heterosiklik Karben Bileşikleri’ adlı çalışma uluslararası patent aldı. Türk Patent Enstitüsü’nden.

Kanser ikinci önde gelen ölüm nedenidir

Prof.Dr.İsmail Özdemir, bilim dünyasını heyecanlandıran ve beyin tümörü kanserinin tedavisi için umut verecek çalışmalarını anlattı. Sentezledikleri bileşiklerin şu anda Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Osman Çiftçi ile birlikte yürüttüklerini belirten Özdemir, kanser tanı ve tedavisinde önemli ilerlemeye rağmen halen ikinci sırada yer aldığını söyledi. ölüm nedenleri.

30 yıldır İnönü Üniversitesi’nde çalıştığını ve bu dönemde birçok önemli projeye öncülük ettiğini belirten Prof.Dr.Özdemir, 1996 yılından bu yana sentezledikleri bileşiklerdeki biyolojik aktivitelere de baktıklarını ifade etti. Bu alanda son yıllarda antikarsinojen konusunda yoğun çalışmalar yürüten Özdemir, bu kapsamda 300’ün üzerinde bildirinin yanı sıra 270 uluslararası makalenin de bulunduğunu belirtti. Bu süreçte 2 patent aldıklarını vurgulayan Özdemir, “Yakın zamanda elde ettiğimiz bu uluslararası patente konu olan bileşiklerin beyin tümörlerinde aktif antikarsinojenik özelliklere sahip olduğunu gördük. Bu bizi umutlandıran bir sonuç. Faz çalışmalarında bileşiklerin olumlu sonuç veren ilaç olması için girişimlerde bulunacağız. “Ülke olarak yerli ve milli ilaçların gelişmesi için çok önemli bir gelişme.”

Malatya’da ilaç araştırma merkezi kurulmalı

Özdemir, beyin tümörü kanserinin tedavisinde önemli gördükleri bu buluşun ileride yaşam kalitesini artıracağını ve kemoterapi sırasında ortaya çıkan yan etkilerin azalacağını umduklarını belirterek, Rektör Prof. İnönü Üniversitesi’nde bir ilaç araştırma merkezi. Dr. Ahmet Kızılay’a bir dosya teslim ettiklerini ve kendisinden gerekli desteği aldıklarını belirtti.

Bu merkez üniversitelerde kurulursa işlerin daha hızlı ilerleyeceğinin altını çizen Prof.Dr.Özdemir, sentezledikleri bileşiklerin insan sağlığını ve yaşamını tehdit eden beyin tümörlerinin tedavisinde umut vaat ettiğini sözlerine ekledi.

2005 yılında TÜBİTAK Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne layık görülen Özdemir, sentezlediği antimikrobiyal / antikanser özellikli bileşiklerin yanı sıra organometalik kimya ve kataliz alanındaki çalışmaları ile uluslararası arenada adından söz ettirdi. Prof.Dr.İsmail Özdemir’in adı da ABD’deki Stanford Üniversitesi’nden. John PA loannnidis, KW Boyack ve J. Baas, geçtiğimiz Kasım ayında PLOS Biology’de yayınlanan makalelerinde en etkili bilim adamları arasında yer alıyor.

Cahit Özçelik – Selçuk Dönmez

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi