Berlin’de camiye polis baskınına Dışişleri’nin yanıtı

Berlin’de camiye polis baskınına Dışişleri’nin yanıtı
22:00 - Ekim 22 2020 Perşembe

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Berlin’in en eski ve merkezi camilerinden biri olan Mevlana Camii’ne düzenlenen polis baskını şiddetle kınıyoruz. Bu çirkin hareketle ibadethanelerin kutsallığına gösterilecek hassasiyet göz ardı edilmiştir. Cemaatin sabah namazı için toplandığı mali soruşturma gerekçe gösterilerek camiye çok sayıda polisle baskın yapılmasının asla kabul edilemez olduğu söyleniyor.

İbadethaneyi basma ve kirletme bahanesiyle cami içinde botlarıyla dolaşan polisler hiçbir şekilde mazur görülemez ve “Bu çirkin eylemin bir başkentte yapılmış olması da düşündürücüdür. ifade ve inanç özgürlüğünü öğretmeye çalışan ülke.

Bu baskın, sadece Mevlana Camii’ndeki topluluğa değil, Müslüman topluluğa karşı da açıklanamaz bir harekettir. Aynı zamanda Almanya’daki 5 milyona yakın Müslüman topluluğunun maruz kaldığı önyargılı, ayrımcı ve orantısız muamelenin yeni bir örneğidir. Alman yetkililer, daha fazla dışlama ve ötekileştirme olmaksızın Müslümanların Almanya’nın ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeğinin farkına varmalıdır ”.

Mehmet Kalay

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi