Sivas Haberler

Bebeklerde Kusmayı Ciddiye Alın

Bebeklerde yaşanan kusmaların yoğunluğu ve periyodu bebeklerde bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabiliyor.

Bebeklerde Kusmayı Ciddiye Alın
265 Okundu
14 Mayıs 2019 - 14:18

Bu konuda açıklamalarda bulunan Sivas Medicana Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Hülya Seçkin, yeni doğan bebeklerde birçok davranış gibi kusma olayının da normal olarak karşılanabileceğini söyledi. Dr. Hülya Seçkin bebeklerde kusma olayının çok yoğun olarak görülmesi durumunda bebeğin kontrol edilmesinin gerekli olduğunu belirtti. Bebeklerde yoğun ve çok sık meydana gelen kusmaların bazı hastalıkların belirtisi olabileceği de ifade edildi.

Dr.Hülya Seçkin bebeklerin %80’inin doğduktan sonraki ilk üç ayda beslenme olayından sonra mutlaka kustuğunu ve bunun normal karşılaması gerektiğini belirterek ailelerin bu konuda tedirgin olmamaları gerektiğini söyledi. Bebeklerde pek hoş olmayan bu kusma olayının dikkat edilmesi gereken noktası ise kusmanın çok sık meydana gelmesi ve çok şiddetli olmasıdır. Bu durumda bebek kontrol edilmek üzere bir sağlık kurumuna götürülmelidir.

Dr. Seçkin bebeklerde çok sık kusmanın meydana gelmesinde bebeğin yanlış beslenmesinin etkili olabileceğini söyleyerek bu konuda özellikle annenin kendi beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini ifade etti. Yeni doğan bebeklerde yemek borusu ile mide arasında yer alan sfinkterın olgunlaşmamasından kaynaklanan ve burada biriken mukusun atılması şeklinde meydana gelen kusmalar görülebiliyor. Sonraki aylarda bebeklerde beslenme sırasında süt veya mama alınırken hava yutulması sebebiyle kusma gerçekleşebiliyor. Bunun yanında bebek kilo alsın diye anneler olması gerekenden çok daha fazla süt veya mamayı bebeğe verebiliyor. Bu da bebeğin midesini zorladığı için kusma söz konusu oluyor. Bu durumlarda annelerin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi, bebeklerin beslenmesi sırasında hava yutmamasına dikkat edilmesi ve beslenmeden sonra gazın çıkarılması gerekmektedir.

Dr.Hülya Seçkin çok yoğun kusan bebeklerde öğürtülerin fazla olması, fışkırır şekilde kusma ve kusmuğun burundan gelmesi gibi durumların görülebileceğini bu durumda bir doktora başvurulmasının tedbir amaçlı uygun olacağını belirtti. Bebeklerde mide bulantısına bağlı olarak ten renginde solukluk,  huzursuzluk ve tedirginliğin meydana gelebileceği ifade edildi.

 

ÇOK SIK KUSAN BEBEKLERDE KUSMALAR KONRTOL EDİLMELİ

Bebeklerde kusmanın sebepleri üzerine de açıklamalarda bulunan Dr. Seçkin bu kusmaların psikolojik olabileceğini belirtti. Bebeğin anneden yeterince ilgi görmemesi, annenin gergin ve sıkıntılı olması gibi sebeplerin bebeklerde kusmaya sebep olabileceği belirtildi. Bebeğin annedeki bu sıkıntılı durumları hissederek kusma şeklinde tepki geliştirebileceği ifade edildi.

Bebeklerde kusma olayının sürekli takip edilmesi ve bu olayın normal olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, menenjit hastalığı gibi hastalıkların belirtileri arasında ilk sıralarda kusma gelmektedir. Bebeklerde kusmanı bir hastalığın belirtisi olup olmadığının anlaşılması için kusma önleyici ilaçların kullanılmaması gerekmektedir. Bu durum sadece kusmanın önüne geçer fakat asıl hastalığa ulaşılmasına engel olabilir. Bu sebeple doktora danışmadan çocuklarda mide bulantısı ilacı kullanmak uygun değildir.

Dr.Hülya Seçkin bebeklerde kusmanın önüne geçilmesi için bazı tedbirler alınabileceğini söyledi. Bunlar arasında bebeğin beslendikten sonra hemen yatırılmaması, ağlarken beslenmemesi, bebeğin beslenmeden sonra bir süre dik tutulup gazının çıkarılması gibi tedbirler bebeklerde kusmanın önüne geçebilmektedir.

 

 

 

 

 

Cenk Akarsu

İletişim: cenkakarsu@sivashaberler.com
Sivas Haberler Editörü aynı zamanda yazarlık yapmaktadır.
Cenk Akarsu

Türkiye'nin Sivas iline ait günlük yaşanan son dakika gelişmelerini Sivashaberler.com sitesinden takip edebilirsiniz. Sivas Haberler sitesindeki içerikler izinsiz kullanılamaz, kullanıldığı taktirde kullanılan yazının linkinin paylaşılması zorunludur. Sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır, kaynak gösterilmeden izinsiz yazılarımız yayınlanamaz. Sivashaberler.com güncel yaşam haberleriyle birlikte Sivas şehrinde yaşanan tüm gelişmeleri sunmakta ve hızlıca haberdar olmanızı sağlamaktadır.

Bize Ulaşın :

Telefon : (0346) 221 00 00

WhatsApp : +54 9 375 166-6918

E-posta : sivashaberlercom@gmail.com

Adres : Sularbaşı Mh, Atatürk Cd. Cumhuriyet Meydanı No:6, 58069 Merkez/Sivas

Sivashaberler.com Türkiye'nin Sivas iline ait yerel haber sitesidir, tarafsız ve doğru habercilik anlayışıyla Sivas Haberleri hizmeti vermektedir. İHA Abonesidir.

Google Play Apple Store