Bayramda aşırı ve yanlış et tüketimine dikkat

Bayramda aşırı ve yanlış et tüketimine dikkat
11:35 - Ağustos 7 2019 Çarşamba

Uzman Diyetisyen Saadet Tayşi, Kurban Bayramı’nda nasıl beslenilmesi ve nelerin tüketilmesi gerektiği konusunda önerilerde bulundu. Tayşi, “Fazla ve yanlış et tüketimine dikkat edilmeli” dedi.

Kurban Bayramı’nda aşırı ve yanlış et tüketiminin ciddi kilo alımına ve önemli rahatsızlıklara zemin hazırlayabileceğini açıklayan Özel Hatem Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Saadet Tayşi, bayram süresince dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Etler dinlendirilerek tüketilmeli”

Bayram sabahı güne hafif bir kahvaltı ile başlanmasını ve kesilen etlerin dinlendirilerek tüketilmesini öneren Uzman Diyetisyen Saadet Tayşi, “Bayram haftası ve özellikle bayramın ilk günü hafif bir kahvaltıyla güne başlamak çok önemlidir. Çünkü hafif bir kahvaltı ile başlandığı zaman gün içerisinde yapılacak olan et tüketimlerinin sindirimi daha kolay kılınmış olacak. Kesilen kurban etleri de mümkün mertebe bir gün dinlendirildikten sonra tüketilmelidir. Bunun nedeni ise ilk kesildiği zaman etlerin sert olduğu için sindirimi zorlaştırmasıdır. Onun dışında kesilen etler eksi 18 derecede 3 ay da saklanabilir” ifadelerini kullandı.

Etler pişirilirken dikkat edilmesi gereken hususlar

Kurban etlerinin pişirilme şeklinden de bahseden Diyetisyen Tayşi, “Kesilen etler öğle yada akşam yemeğinde ya haşlama ya ızgara yada kavurma şeklinde kullanılabilir. Eğer etler kebap şeklinde tüketilecekse etleri ateşe ve mangala çok yakın tutmamak gerekiyor. Kebap şeklinde tüketilirken de etteki kuyruk yağlarını çok fazla kullanmamak gerekiyor. Çünkü bunlar kolesterol seviyelerini yükseltir. Haşlama yapılırken de yağlı et suyunu biraz dondurduktan sonra üzerinde biriken yağ tabakasını biraz alıp altta kalan et kısmını tüketmeyi tercih etmek lazım. Kavurma yaparken ise etleri iç yağlarla kavurmamak lazım. Eti kendi içerisindeki yağla kavurmak yeterlidir. Yani ekstra iç yağ yada zeytinyağı ilave etmeye gerek yok” dedi.

“Su tüketimine önem verilmeli”

Bayram boyunca su tüketimine önem verilmesini ve çok fazla ayran tüketilmemesini öneren Tayşi, “Et tüketirken yanında çok fazla ayran tüketilmemeli. Çünkü çok fazla ayran tüketimi demir emilimlerini engelleyebilir. Bunun yerine su tercih edilmeli. Etlerin yanında bol bol salata tüketilmeli, mevsimlik yeşilliklerinden tercih edilmeli. Bu da hem demir emilimini hem de C vitamini takviyesini olumlu etkiler” ifadelerine yer verdi.

“En fazla 150 gram et tüketilmeli”

Bayram süresince öğün başına en fazla 100-150 gram et tüketilmesini öneren Tayşi, “Kurban Bayramı boyunca kolesterol seviyeleri ciddi şekilde yükselebilir. O yüzde bu süre zarfında 100-150 gramdan fazla et tüketilmesini tavsiye etmiyoruz. Yani örneğin öğle öğününde kırmızı et tüketildiyse eğer akşam öğününde sebze ve salata ağırlıklı beslenilmeli” şeklinde konuştu.

Son olarak bayram süresince özelikle şerbetli tatlı tüketimlerinde aşırıya kaçınılmaması gerektiğini söyleyen Diyetisyen Tayşi, “Bayram boyunca şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Şerbetli tatlılardan ziyade daha çok sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Misafirliğe gidilirken yada misafir ağırlanırken daha çok meyve tercih edilmelidir” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi