Bataklık Operasyonu’na ilişkin hazırlanan iddianame kabul edildi

Bataklık Operasyonu’na ilişkin hazırlanan iddianame kabul edildi
17:00 - Temmuz 5 2021 Pazartesi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 73 şahıs hakkında ‘uyuşturucu ticareti’ ve ‘suçtan kaynaklı mal varlığını aklama’ suçlarından hazırlanan iddianame, Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından incelendi ve kabul edildi.

Hazırlanan iddianamede 2 sanık örgüt kurucusu ve lideri, 5 sanık örgüt yöneticisi, 53 sanık örgüt üyesi, 13 sanık ise örgüte üye olmamakla birlikte yardım etmekle suçlanırken, örgüt elebaşları olarak gösterilen sanıklar Nejat Daş ve Çetin Gören’in, ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’ ve ‘suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamakla’ suçundan cezalandırılması istendi. İddianamede Nejat Daş ve Çetin Gören’in ‘zincirleme olarak suçtan kaynaklanan mal varlığını aklamak’ suçundan 450’şer yıldan bin 470’er yıla kadar ve ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’ suçundan ise 5 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. Aynı suçlardan cezalandırılması istenen diğer örgüt yöneticilerinin arasında ise ‘Cemal Deniz Şahan, Perry James Young, Handan Kaymaz, Halil Arslantaş ve Uğur Bülent Göçer’ yer aldı.

Eski emniyet müdürüne 20 yıla kadar hapis istemi

İddianamede ismi yer alanlar arasında olan eski Sultanbeyli Emniyet Müdürü Necmettin Yüksek hakkında ‘suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak’ ve ‘suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak’ suçlarından 8 yıl 6 aydan 20 yıla kadar hapis talep edildi.

Uluslararası sularda operasyon yapıldı

Yapılan operasyonda, ‘Türk Escobar’ olarak bilinen Nejat Daş’ın da aralarında yer aldığı 73 şüpheli gözaltına alınmış, milyonlarca dolara el konulmuştu. Uluslararası sularda farklı zamanlarda yapılan operasyonlarda uyuşturucu taşıyan gemilerde tonlarca uyuşturucu ve yüklü miktarda para ele geçirilmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu operasyonun, cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonlarından biri olduğunu belirtmişti.

Engin Yağcı

 

 

İLGİLİ HABER

‘Bataklık’ operasyonunda toplam 73 şüpheli hakkında dava açıldı

İLGİLİ HABER

281 taşınmaza el konulan ‘Bataklık’ operasyonundan yeni görüntüler ortaya çıktı

İLGİLİ HABER

‘Bataklık’ operasyonu zanlıları Ankara Emniyet Müdürlüğüne getirildi

İLGİLİ HABER

Uluslararası ‘Bataklık’ operasyonundan ilk görüntüler ortaya çıktı

İLGİLİ HABER

‘Bataklık’ operasyonunun detayları belli oldu

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu ‘Bataklık’tan ilk görüntüler

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi