Bakan Soylu: ‘Terör örgütünden ayrılanların sayısı 842 bine çıktı’

Bakan Soylu: ‘Terör örgütünden ayrılanların sayısı 842 bine çıktı’
20:00 - Kasım 19 2020 Perşembe

Jandarma Havacılık Okul Komutanlığı tarafından yürütülen kurslar kapsamında; 34 pilot, 10 uçak kursunu tamamlayan, 24 helikopter kursunu tamamlayan ve ulaşım havacılık teknisyeni temel kursunu tamamlayan 31 teknisyen olmak üzere toplam 65 kursiyer mezun oldu. Bu kurslardan mezun olan kursiyerler 50 haftalık zorlu eğitimi başarıyla tamamladı. Kursiyerlerin aileleri pandemi nedeniyle mezuniyet törenine katılmadı.

“Bugünün Türkiye’si güvenlik denetimi açısından büyük ve tarihi bir değişim yaşıyor”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’da düzenlenen mezuniyet töreninde konuşan Merkez Jandarma Havacılık Bakım Hangarları Başkanı, “Bugünün Türkiye’si güvenlik kontrolleri açısından büyük ve tarihi bir değişim yaşıyor. Kapasitesi artan dünya konjonktürü nedeniyle artan tehditlerle karşı karşıya. Bakın bugün mezun olan arkadaşlarımız çok yakında görevlerine başlayacaklar umarım bazıları yerli uçak kullanacak, insansız hava aracı pilotları yetiştiriyoruz, kullanacakları aletler de yurt içinde üretiliyor, onların Eskiden basit kışlalarda karakollarımız vardı.Günümüzde yüksek teknolojiye sahip güvenlik kulelerimiz, termal güvenlik kameralarıyla izlenen entegre sınır güvenlik duvarlarımız ve daha birçok teknolojik imkan bugün jandarma ve güvenlik birimlerimizde kullanılmaktadır. sahil güvenlik birimlerinde olduğu gibi ”.

“Yurtiçi terörist seviyesi 340’ın altına düştü”

Türkiye’nin yeni milli savunmasının araçlara güç sağlama gücü ürettiğini belirten Bakan Soylu, “Türkiye eskiden yabancı ülkelerden alınan insansız hava araçlarının sağladığı terörle mücadele istihbaratını yatırmaya çalışıyordu. Bugün milli İHA’larımız ve SİHA’larımız, istihbarat ve izleme ağımızla Ürettiğimiz PKK’yı 3 bin rakımdaki mağaralarında bile takip edebiliyoruz.Geçmişte terörle mücadele için saldırıya uğramayı bekliyorduk.Bugün, hem yazın hem de kışın kesintisiz operasyonlar yapan, terörü yok eden bir anlayışa sahibiz. Aynı zamanda jandarmada yüzde 82, sahil güvenliğinde yüzde 100 olan profesyonelleşme oranımız yine iç güvenlikteki değişimin en önemli göstergesi … Ancak madalyonun arkasını birlikte okumamız gerekiyor. Tarihte Türkiye’nin eşi benzeri olmayan ve teslimat rakamlarına ulaştığına onları ikna edin, bunu bir yöntem olarak devam ettiriyor. konu. Son 4 yılda polis ve jandarmamızın tek başına ikna yöntemi, arkadaşlarımızın olağanüstü çabası, çok profesyonel bir yaklaşım ve ikna yöntemi ile bizlere getirdiği sayı 824 kişidir. Bu sayı, kendi başlarına teslim olanlar dahil 1.842 kişiye ulaştı. Organizasyona katılım geçen yıl 5.000 civarında ve bu yıl hala 52 civarında. Yurt içi terörist seviyesi de 340’ın altına düştü ”.

“İnşallah 2021 yılında iç sınırlarımızdaki hainlerin ipini çekeceğiz”

Soylu, PKK terör örgütünün tamamen feshedildiğini ve 2021’de son darbeyi vurmak istediklerini belirterek, “Önümüzdeki yıl terörle mücadelemizde ulaşacağımız asıl nokta son darbeyi vurmaktır. Telsizlerle konuşmaktan korkan, ancak sivilleri hedef alabilen, salgın hastalıklarda insanlara ekmek getiren sadakat sosyal destek grubuna bile saldırmaktan çekinmeyen bu hainlerin ipini 2021 yılında inşallah çekeceğiz. . Bunun için hem ikna çalışmalarımızı hem de saha çalışmalarımızı kesintisiz ve daha istikrarlı bir şekilde sürdürmeye kararlıyız. “Örgütün kış üssünü engellemek önümüzdeki günlerin ilk hedefi.” Dedi.

Mezuniyet törenine İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir, Jandarma Havacılık Baş Tuğgeneral Ali Doğan katıldı.

Utku Şimşek

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi