Bakan Soylu: ‘Aksi takdirde felaket olur’

Bakan Soylu: ‘Aksi takdirde felaket olur’
14:00 - Kasım 21 2020 Cumartesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD Başkanlığında düzenlenen Afet ve Acil Durum Kurulu Toplantısına katıldı. Görüşmede Bakan Soylu’nun yanı sıra AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da hazır bulundu. Deprem sonrası yaşanabilecek önemli sorunlar hakkında konuşan Bakan Soylu, “Bugün iki önemli sunumumuz var. Bunlardan biri güvenlik ve trafik işimizdir. Bunu sürekli söylüyoruz, depremin ilk 6 saati bizim için önemli. Zira bu ilk 6 saatte deprem ve afetlerle ilgili yapacağımız aksiyonlar, hazırlıkları sahaya yansıtıyor; en önemlisi vatandaşlarımızı bilinçlendirmek çok önemli. “Vatandaşlarımızın özellikle doğalgaz gibi hem yangına hem de elektrik anahtarları gibi zehirlenmeye neden olabilecek süreçlerden hemen sonra önlem alabilmesini sağlamalıyız.”

“AKSİNDE? DİĞER FELAKETTİR”

Deprem sonrası yolların açık tutulmasının hayati önem taşıdığını vurgulayan Bakan Soylu, “İtfaiye, ambulans, arama kurtarma ekiplerinin araçlarının bulunduğumuz yollardaki ilgili yerlere ve enkaz alanlarına ulaşmasını temenni ediyorum. boş düşünün. Karşısında? Aksi takdirde felaket olur. Bunu açıkça söyleyeyim, hiçbir kelimeyi esnetmeye gerek yok. Bir afet bölgesindeyiz, her türlü afetle karşı karşıyayız. Coğrafyamız böyle bir coğrafya. Depremde İstanbul nerede kapanacak? Yollar hangi ölçekte kapanacak? Hangi hastane rotaları, hangi arama kurtarma, nereye ve nasıl ulaşacağımız, tüm bunlara yönelik adımlar şimdi yapılacak. Ardından montaj alanları, tahliye gibi değerlendirmeler Kağıthane üzerinden yapılacak. Depremler her gün karşılaştığımız bir sorun değil, ancak karşılaşabileceğimiz sorunlardır. “Yapmamız gereken, mümkün olduğu kadar hatırlatmaktır”.

“AYRI TOPLANTI ALANI, AYRI KONUT ALANI”

Bakan Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Toplanma alanı ayrı, konaklama alanı ayrı. Toplanma alanı, depremin ilk anından sonra tahliye edileceğimiz mahallemize en yakın alan olup mahallemizde yer almaktadır. Depremin ne zaman Tanrı’nın korunması olacağını kim bilmez? Lütfen siyasi tartışmalara girmeyin. Belediye tarafından sağlanan boş alan bir toplantı alanı olabilir. O zaman bu alanı değiştirebiliriz. Bazen bize getirilen çalışmalarda eksiklikler olabilir. İstanbul’daki toplantı alanları kişi başı 1.29 metrekare idi. Son çalışmamızla bunu 2 metrekarenin üzerine çıkardık. Ancak örneğin bazı mahallelerde hiç yoktu. Bunu ortadan kaldırdık. Bazı mahallelerde 0.60 – 0.80 metrekare idi. Her binaya toplanma alanları pankartını asacağız. “

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi