Bakan Pakdemirli açıkladı: Çeşme’deki yangın tamamen kontrol altında

Bakan Pakdemirli açıkladı: Çeşme’deki yangın tamamen kontrol altında
12:00 - Ağustos 14 2020 Cuma

Bakan Pakdemirli, sahalarından tahliye edilen vatandaşların gönül rahatlığı ile evlerine dönebileceklerini belirterek, yangının nedeninin trafodan kaynaklandığının düşünüldüğünü belirtti.

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Ildır ilçesindeki maki ve çimenlik alanda dün 22.47 civarında başlayan yangın, saatte 53 kilometre hızla esen rüzgarla birlikte aniden büyüdü. Yangın nedeniyle bölgedeki 3 saha ihtiyati tedbirler için tahliye edildi. Gece boyunca karayı söndürmeye devam eden yangına sabahın ilk ışıklarıyla birlikte uçak ve helikopterler yanıt vermeye başladı. Yangına sabah 13 helikopter, 2 uçak, 56 fıskiye ile müdahale edildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangının tamamen kontrol altında olduğunu gazetecilere duyurdu. Bakan Pakdemirli, “Bunu memnuniyetle söyleyebilirim; yangın tamamen kontrol altına alındı, soğutma faaliyetleri devam ediyor. Sitelerinden tahliye edilen vatandaşlar da gönül rahatlığı ile evlerine dönebilirler. İzmir’imiz, Çeşmemiz ve Ildır’ımız için bir an önce iyileş. Yangının sebebinin trafo kaynaklı olduğu düşünülüyor. Bununla ilgili çok yönlü bir soruşturma devam ediyor. Valilik, kasıt veya kusur konusunu çok yönlü bir şekilde araştırır. Niyet varsa; Son günlerde bazı yangınların kasıtlı olduğu ortaya çıktı. Hatta bu kişiler zaman zaman orman teşkilatı tarafından yakalanarak güvenlik güçlerine teslim edildi. “Benzer bir durum olup olmadığı daha sonra aydınlanacak.”

Yangınlar arttı, yanma alanı azaldı

Bakan Pakdemirli, hava sıcaklıklarının artmasıyla her yıl daha fazla yangınla karşılaşıldığını belirterek, “Geçen yıla göre yüzde 30 daha fazla yangın var ama yanma alanımızı yaklaşık 2,5 hektara düşürdük. Yani diğer yıllardaki ortalama yangının altında. Bu yıl orman teşkilatımız, ekipmanlarımız, su püskürtücülerimiz, amfibi jet uçaklarımız, helikopterlerimiz, yenilenen tesisimiz ve orman işçilerimizle her zamankinden daha coşkulu, daha motive ve daha başarılı çalışıyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bu kurumsal kapasitenin geliştirilmesinde büyük katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Gelişmiş ülkelerde ne varsa bizde çok daha fazlası var. “Teknolojik terimlerle kullandıklarından çok daha fazlasını kullanıyoruz.”

Ali İhsan Çiftçi – Hakan Gözalan

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi