Bakan Dönmez: ‘Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetlerimize devam ediyoruz’

Bakan Dönmez: ‘Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetlerimize devam ediyoruz’
20:00 - Ekim 22 2020 Perşembe

İstanbul’da düzenlenen 3’üncüsü, 2023 Zirvesi’ne online platform üzerinden katıldı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ‘Milli Enerji’ panelinde açıklamalarda bulundu. Karadeniz’de Tuna-1 kuyusunda bulunan doğalgazın keşfedilme süreci hakkında konuşma Bakan Dönmez, keşfedilen 405 milyar metreküp doğalgazı Cumhuriyetin 100. yılında vatandaşlarla buluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmalarının devam edeceğini belirten Bakan Dönmez, faaliyetlerin hem sahada hem de masada devam edeceğini belirtti.

Bakanlar başlayamazken, ulusal enerji politikasında 2016-2017 yıllarının, enerji ithalatına bağımlılık konularının başında çalıştırılmasıyla ilgili en önemli konuların ortaya çıktığına işaret ederek, “Türkiye uzun yıllara dayanan enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için çaba gösterirdi ama Yeterli doğal kaynak keşfedilemediği için çok daha başarılı olamadı. Çalışmalarımız son zamanlarda sonuç verdi. 16 ay önce Karadeniz’de çalışmaya başladık, sismik çalışmalar yapılıyordu.Sismik çalışmalar ve analizler bize bilgi verdi. Bu potansiyeli değerlendirmek için sondaj çalışmalarına başladık, Akdeniz’den mola verdikten sonra Fatih gemisini Karadeniz’e düşürdük 20 Temmuz itibarıyla Sakarya gazındaki alana nakledildi. 1 ay gibi bir sürede gaz keşfi yakaladığımızı öğrendik Buradaki gaz miktarının 320 milyar metreküp olduğu bilgisini vatandaşlarımızla paylaştık. d Ek arama miktarı 85 milyar metreküp doğalgaz keşfidir. Tespit kuyuları planladık ve diğer gemilerimizle bu bölgede çalışmalarımıza devam edeceğiz ”dedi.

“Keşfedilen doğal gaz miktarının 8-9 yıl boyunca ihtiyacı karşılayacağını söyleyebiliriz”

Bakan Dönmez sözlerini şöyle sürdürdü: “Son 5 yıla baktığımızda doğalgaz tüketimimizin 45-50 milyar metreküp civarında olduğunu görüyoruz. Keşfedilen doğal gaz miktarının 8-9 yıllık bir ihtiyacı karşılayacağını söyleyebiliriz. İşte Türkiye’de yaklaşık 25 yılı karşılayacak kadar büyük doğalgazlı konut ihtiyacı geliyor. “

“Cumhuriyetimizin 100. yılında milletimize doğalgaz getirmeyi hedefliyoruz”

Karadeniz’deki doğalgazın ekonomiye kazandırılması sürecinde yerel kaynakların bir ölçüde kullanılacağını vurgulayan Bakan Dönmez, “Mühendislik öncesi çalışmalarımızı kendi imkanlarımızla yürütebilecek kapasiteye sahibiz. İhtiyaç duyulduğunda yurt dışından hizmet alabiliyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında milletimize doğalgaz getirmeyi hedefliyoruz ”dedi.

“Akdeniz’de Selçuklu-1 kuyusundan umutluyuz”

Doğu Akdeniz’deki çalışmalarda 2 yılı geride bıraktıklarının altını çizen Bakan Dönmez, “8 adet derin deniz sondajımız oldu. Bunlardan bir kısmı Türkiye’de kıta sahanlığının bir parçası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden aldığımız ruhsat alanındaydı. Şimdiye kadar somut bir keşif olmadı, ancak her keşif oradaki oluşum ve potansiyele ciddi veriler veriyor. Araştırmamızı orada yoğunlaştıracağız. Yavuz sondaj gemimiz Selçuklu-1 kuyusundaki çalışmalarının ardından bakıma alındı. Selçuklu-1 kuyusu çevresinde sismik çalışmalarımız devam etmektedir. Akdeniz’deki Selçuklu-1 kuyusundan umutluyuz ”dedi.

“Akdeniz’de faaliyetlerimizi kendi ulusal hak ve çıkarlarımız doğrultusunda sürdürmeye kararlıyız”

Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis gemilerinin sismik araştırmalarına devam ettiğini belirten Bakan Dönmez, “Uluslararası hukuka dayalı milli hak ve çıkarlarımız doğrultusunda Akdeniz’de faaliyetlerimizi sürdürmeye kararlıyız. Doğruluk tezimizi hem masada hem de sahada sunuyoruz. Bölgede araştırmalarımız devam ediyor, potansiyel gördüğümüz bir alan görürsek sondaj çalışmalarımızı yapacağız ”dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kıyıdaş ülke temsilcilerinin de yer alacağı bir konferans önerisinde bulunduğunu belirten Bakan Dönmez, sözlerini şöyle tamamladı: “Bazı ülkeler bu tür önerilere karşı ‘hayır’ yaptı. Faaliyetlerimize hem sahada hem de masada devam edeceğiz ”dedi.

Murat Ergin – Muhammed Fırat Aksoy

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi