Avrupa’da Covid-19 salgınında ikinci dalga paniği

Avrupa’da Covid-19 salgınında ikinci dalga paniği
12:12 - Eylül 28 2020 Pazartesi

Avrupa, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınında artan vakalarla mücadele ederken, ikinci dalga endişesi büyüyor. Geçen hafta Fransa’da rekor sayıda vaka kaydedildiğinde tedbirler artırıldı. Sağlık Bakanı Olivier Veran, bölgeye yasaklar konduğu için, “Bir daha sokağa çıkma yasağı koymak istemiyoruz.” Dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan son verilere göre ülkede vaka sayısı 538 bin 569’a, iyileşenlerin sayısı 94 bin 891’e, ölenlerin sayısı 31 bin 727’ye yükseldi. hastanede yatan 4 bin 204 hasta açıklandı, bunların 786’sının yoğun bakımda olduğu bildirildi.

Fransa’da Salı günü 10 bin 8, Çarşamba günü 13 bin 72, Perşembe günü 16 bin 98, Cuma 15 bin 797, Cumartesi 14 bin 412 ve Pazar günü 11 bin 123 vaka tespit edildi. Toplam günlük test sayısı belirtilmezken, yapılan testlerin yüzde 7,4’ünün pozitif çıktığı açıklandı. Ülke genelinde son verilere göre 1.230 vaka kümesi olduğu belirtildi ve 101 bölge “hassas bölge” olarak ilan edildi.

Fransa’da vaka sayısı rekor seviyelere ulaştı, yeni tedbirler getirildi

Ülkedeki vaka sayısının artması nedeniyle getirilen yeni tedbirler katı olmakla eleştirilirken, pazartesi gününden itibaren özellikle bar ve restoran sahiplerini isyan eden yeni tedbirler uygulamaya konuldu. Sağlık Bakanı Olivier Veran’ın açıkladığı kararlara göre, yeni tedbirler kapsamında “kırmızı bölgeler” 15 günde bir güncellenecek bir harita ile işaretlenecek ve bu alanlarda özel tedbirler uygulanacak.

Yeni önlemler arasında partilerin, toplantıların ve düğünlerin 30’dan da az kişiye indirilmesi yer alıyor. Üst düzey “sıkı alarm” bölgelerinde 10 kişiden fazla kişinin halka açık alanda toplanması yasaklanmış, yerel saat 22: 00’de barların kapatılmasına ve tüm spor salonlarının kapatılmasına karar verilmiştir. En yüksek alarm seviyesinin geçerli olduğu bölgelerde, tüm bar ve restoranların, insanların toplandığı ve sağlık protokolüne uymayan etkinlik mekanlarının iki hafta süreyle kapatıldığı açıklandı.

Almanya’da vaka sayısı 280 bini aştı

Almanya’da salgın hastalıklar konusunda yetkili kurum olan Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yayınlanan verilere göre, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınında 2 bin 507 yeni vaka tespit edildiği bildirildi. son 24 saatte ülke. Bu sayı, Nisan ayından bu yana kaydedilen en yüksek günlük vaka sayısı olmuştur. Hastalığa devam edenlerin sayısının 23 bin 925 olduğu açıklandı. Virüsü yenerek iyileşenlerin sayısının 250 bin 653’e, toplam vaka sayısının 284 bin 140’a yükseldiği belirtildi. Geçen hafta bin 255 kişiye virüs bulaştı, son 7 günde 11 bin 146 kişi tespit edildi.

Son 24 saatte virüs nedeniyle 5 kişinin hayatını kaybettiği, toplam ölü sayısının ise 9 bin 457’ye yükseldiği belirtildi.

Toplu olaylar vaka sayısını artırır

Almanya’daki çok sayıda vaka, ikinci dalganın başladığına dair yorumlara neden oldu. Eğlenceler, düğünler, gizli partiler ve ev toplantılarının vaka artışlarını tetiklediği düşünülüyor. Kuzey Ren-Vestfalya’nın Hamm kentinde bir düğünün ardından yaklaşık 200 kişiye virüs tespit edildi, belediye düğünleri kısıtladı. Şehirde 150 kişi ile sınırlı katılım düğünleri 25’e indirildi.

Devlet başbakanları salı günü toplanacak

Salgın nedeniyle eğitime verilen molanın ardından okulların yeniden açılmasıyla bazı eyaletlerde okullardan virüs vakaları bildirildi. Bazı eyaletlerdeki okullar artan vakalar nedeniyle kapatıldı. Grip sezonunun sonbaharla başlayacağını belirten uzmanlar, Covid-19 vaka sayısının da artacağına işaret ediyor.

Önümüzdeki dönemde yurt dışı tatilden vazgeçilmesi gerektiği uyarısında bulunan Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, tatil döneminde çok sayıda kişinin virüsle ülkeye geri döndüğünü vurguladı. Devlet başbakanları ve yetkilileri Salı günü bir araya gelerek alınacak yeni tedbirler için bir toplantı yapacak.

Almanya’nın farklı şehirlerinde her hafta salgınla mücadelede alınan tedbirler binlerce kişi tarafından protesto ediliyor. Çoğunluğu aşırı sağcı gruplardan oluşan protestolarda maske takma kuralına karşı çıkıyor.

İtalya’da vaka sayısı bir önceki haftaya göre yüzde 78 arttı

İtalya’da vaka sayısındaki artış eğilimi bir haftadır devam ediyor. Sivil Savunma Kurumu’nun dün açıkladığı verilere göre Pazar günü ülkede 1.766 yeni vaka tespit edildi. En son veriler Cumartesi günü tespit edilen 1.869 vakaya kıyasla düşüş eğiliminde gibi görünse de, Pazar günü bir önceki güne göre yaklaşık 17.000 daha az test uygulandı. Cumartesi günü corona virüs testi 104 bin 387 olurken, bu sayı Pazar günü 87 bin 714’te kaldı. İtalya’daki son verilere göre toplam vaka sayısı 309 bin 870’e çıktı.

İtalya’da Cuma günü tespit edilen 1.912 vaka, ülkenin Mayıs ayında karantinadan çıkmasının ardından görülen en yüksek günlük vaka sayısı oldu.

Hafta boyunca, Perşembe günü 1.786, Çarşamba günü 1.640, Salı 1.392 ve Pazartesi 1.350 vaka tespit edildi. Geçen hafta yeni vaka sayısı bir önceki haftaya göre yüzde 78 arttı. Pazar günü ülkede virüs nedeniyle 17 kişi hayatını kaybederken, 724 kişi virüsü yenerek sağlığına kavuştu. Son verilerle birlikte iyileşenlerin sayısı 224 bin 417’ye, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 35 bin 835’e ulaştı. Ülkede yapılan toplam test sayısı 11 milyon 87 bin 64 olarak açıklandı.

Campania bölgesinde dış mekan maskesi gereksinimi

İtalya’da Covid-19’un en yoğun yayıldığı bölge 245 yeni vaka ile Campania oldu. Yalnızca Valle d’Aosta bölgesinde yeni vaka kaydedilmemiştir. Campania Bölge Müdürlüğü Başkanı Vincenzo De Luca, 24 Eylül’de alınan kararla bölgede açık havada maske takmayı zorunlu kıldı. İtalya genelinde açık havada maskeleme zorunluluğu yerel saat 18: 00’den sonra uygulanıyor. kalabalık meydanlarda.

Ayrıca Corona Virüs Bilim Kurulu, bin seyirci ile oynanan Serie A maçlarında stadyum kapasitesinin yüzde 25’i talebini reddetti.

1 Ekim’den itibaren Belçika’da sıkı vaka takibi yapılacaktır.

Corona virüsü nedeniyle dünya genelinde en çok can kaybının yaşandığı ülke olan Belçika’daki Halk Sağlığı Enstitüsü Sciensano, 1 Ekim’den itibaren yeni bir uygulama ile vakaların takibinin daha etkin ve verimli yapılacağını duyurdu. Buna göre aile hekimleri haftalık muayenelerinde tespit ettikleri nefes darlığı olan vakaların seyrini kurulacak dijital bir platform üzerinden sisteme yükleyecektir. Haftada en az 4 kez verilerin girileceği sistem merkezden izlenecek, vakaların ülke geneline dağılımı ve seyri izlenecek. Ayrıca yeni sistem ile vatandaşlarla ilk temas noktası olan aile hekimlerinin bulguları alınarak daha gerçekçi verilere sahip olunması amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil olan aile hekimleri, dışarıdan bir zaman geçirecekleri için ek bir mali ödemeden yararlanacaklar.

Belçika’da vaka sayısında bir önceki 7 günlük döneme göre yüzde 17 artış kaydedildi. Halk Sağlığı Kurumu, vaka sayısındaki artış eğiliminin son 5 gündür yavaşladığını belirtti. Ülkede son 24 saatte 1.376 vaka tespit edilirken, toplam vaka sayısı 114.179’a yükseldi. 21-27 Eylül döneminde hastaneye başvuran kişi sayısı günlük olarak 64 olarak kaydedildi. Salgının başlangıcından bu yana 135’i yoğun bakımda olmak üzere toplam 20 bin 79 kişi hastaneye kaldırıldı ve 654 kişi halen hastanelerde tedavi görüyor. Belçika’da son 24 saatte virüs nedeniyle 6 kişi hayatını kaybederken, toplam can kaybı 9.980’e ulaştı.

Belçika’da dış mekan maskesi gereksinimi kaldırıldı

Ülkede corona virüsle mücadelede ülkenin politikasını koordine eden Milli Güvenlik Kurulu toplantısında alınan kararlar kapsamında 1 Ekim itibariyle açık havada maske takılmasına gerek kalmayacak. Açık havada maske takma zorunluluğu sosyal mesafenin sağlanamadığı kalabalık yerlerde geçerli olacaktır. Toplu taşıma veya dükkan gibi kapalı alanlarda maske gereksinimi geçerliliğini sürdürecektir. Belçika Başbakanı Sophie Wilmes’in açıkladığı yeni kurallara göre herkesin gündelik hayatta tanışmak istediği kişilerle tanışması mümkün olacak. Ancak bu temaslarda sosyal mesafe takip edilir, aksi takdirde maske gerekir. Ayrıca bir aileye tanınan ayda 5 kişiyi görme sınırlaması, ailenin her ferdine tanınacak şekilde genişletildi. Buna göre her birey 5 kişi ile ayrı ayrı görüşebilecektir. İş hayatında evden çalışma tavsiye edilirken, arkadaş grupları ile yapılacak etkinlikler ve toplantılar 10 kişi ile sınırlı kalmaya devam edecek. Bu kapsamda sosyal mesafeye dikkat edilmesi konusunda uyarılar yapılmaktadır.

Ülkedeki salgında durum kötüleştikçe daha da kısıtlayıcı önlemler alınacağı belirtildi. Bu kapsamda bir seviyeden diğerine geçişte hastaneye kaldırılan kişi sayısı dikkate alınacaktır. İnsanlar korona semptomları gösterdiklerini düşünürlerse, önce aile doktorlarına başvuracaklar. Aile hekiminin tavsiyesi doğrultusunda söz konusu kişilerin 7 gün kendini izole etmesi ve bir an önce test yaptırması gerekmektedir.

Yeni kurallara göre corona virüs hastası ile yakın teması olan veya Temas Tespit Merkezi tarafından temasa geçen ancak herhangi bir belirti göstermeyen kişilerin de temasa geçtikleri günden itibaren 7 gün karantinaya girmeleri istenecek. hasta. Bu kişiler 5. gün aile hekiminden randevu alarak test yaptırmaları gerektiği konusunda uyarıldı. Kişilerin testi pozitif çıkarsa karantina süresinin 7 gün uzatılacağı, negatif çıkanların ise karantina süresinin 7. günün sonunda biteceği belirtiliyor. Hasta bir kişiyle temas sırasında sosyal mesafe ve maske takma kurallarına uyulursa, karantina uygulanmayacaktır.

Yasakların yaz boyunca devam ettiği Belçika’da seyahat uyarıları kapsamında, kırmızı bölgelere yönelik seyahat yasağı 25 Eylül’den itibaren kaldırıldı. Bu bölgelere gitmek yerine kesinlikle tavsiye edilmediğine dair bir seyahat uyarısı yürürlüğe girecek. yasak. Turuncu bölge olarak belirlenen bölgelerden dönen kişiler sınava tabi tutulmayacaktır. Kırmızı bölgelerden dönen yolcular ise dönüş tarihini dikkate alarak 7 günlük karantinaya girip 5. gün test yaptırmak zorundadır. Bu bölgelerden dönenlerin Belçika makamlarınca incelenmek üzere bir “oto-analiz” formu doldurmaları ve Belçika makamlarının onayından sonra karantinaya girmemeleri de mümkün olabilir.

Avusturya’daki salgınla mücadelede yeni önlem

Son verilere göre Avusturya’da 157 yeni vaka tespit edildi ve toplam vaka sayısı 42 bin 876’ya yükseldi. Geçtiğimiz hafta ülkede 38 bin 95 pozitif vaka bulunurken, toplam vaka sayısı 42 bine ulaştı Haftada 876. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 21 kişi artarak 787’ye yükseldi. Salgının başlangıcından bu yana toplam 33 bin 589 kişi virüsü yenerek sağlığına kavuştu.

Ülkede getirilen kısıtlamalar ile corona virüsle mücadele Ağustos ayı başına kadar başarıyla devam etti. Ancak bir dizi önlemin kaldırılması sonucunda Ağustos ayı sonunda tatilcilerin Avusturya’ya dönüşü ile ülkede “corona virüs patlaması” meydana geldi.

Müşterinin kimlik kaydı kaydedilmeye başlandı

Ülke Corona Virüs Komisyonu’nun getirdiği yeni uygulamaya göre kafe, restoran gibi işyerlerine gelen müşterilerin daha önce hazırlanan formda kimlik ve adres bilgilerini işlemesi gerekiyor. Söz konusu işlemleri yapmayan işyeri sahibi para cezasına çarptırılır.

Avusturya ayrıca artan koronavirüs vakaları nedeniyle İsviçre, Belçika, Danimarka, Almanya ve Hollanda ile Viyana’yı yeniden listeledi.

Mustafa Ulusoy – Özlem Kaplan – Sinan Karamurat – Burak Ortahamamcılar – Mehmet Emin Avcı

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi