Asgari ücret kararı Resmi Gazete’de! Günlük asgari ücret 166.80 lira oldu

Asgari ücret kararı Resmi Gazete’de! Günlük asgari ücret 166.80 lira oldu
08:00 - Aralık 17 2021 Cuma

Yayımlanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararında, 4857 sayılı iş Kanunu’nun 39’uncu maddesi ile Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 522’nci maddesi gereğince, iş sözleşmesi ile çalışan ve bu kanunun kapsamında olan veya olmayan her türlü işçinin asgari ücretini tespit etmekle görevli Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 1 Aralık’ta başladığı çalışmalarını 16 Aralık’a kadar sürdürdüğü aktarıldı.

Komisyonun yaptığı dört toplantı sonucunda milli seviyede tek asgari ücretin tespitine oy birliğiyle, işçinin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretinin de 1 Ocak 2022 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında 166 lira 80 kuruş olarak tespitine oy birliğiyle karar verildi.

Kararın gerekçesinde asgari ücretin ödenmesi zorunlu en az ücret olduğu belirtilirken şu ifadelere yer verildi:

“Asgari ücretin belirlenmesini düzenleyen Asgari Ücret Yönetmeliği uyarınca asgari ücret, pazarlık ücreti değildir. Asgari ücretin belirlenmesi sırasında komisyonumuz, bu çerçevede bir karar alınması için çalışmış, işçilerin geçim şartları ve 2022 yılı enflasyon hedefi gibi faktörleri değerlendirmiştir. İşte bu çerçevede hareket eden komisyonumuz, işçinin günlük asgari ücretini 1 Ocak 2022 – 31 Aralık 2022 tarihlerinde 166 lira 80 kuruş olarak belirlemiştir. Asgari Ücret Yönetmeliği’nin 11’inci maddesi gereğince, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nca belirlenen asgari ücret, Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihi izleyen ayın ilk gününden itibaren yürürlüğe girecektir.”

Mehmet Kalay

 

İLGİLİ HABER

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’de asgari ücret yönelik açıklama

İLGİLİ HABER

Çalışma Genel Müdürlüğü: ‘Asgari ücrette tarihi zam’

İLGİLİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Asgari ücret 4253 TL oldu

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi