• DOLAR
  5,9230
  %0,08
 • EURO
  6,5824
  %0,19
 • ALTIN
  296,45
  %-0,40
 • BIST
  7,7318
  %0,42
Antalya’da şenlikte eşekli harman dövülmesine büyük ilgi

Antalya’da şenlikte eşekli harman dövülmesine büyük ilgi

Kumluca Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Karagöl Yayla Şenlikleri, unutulmaya yüz tutan oyunların sergilenmesiyle başladı. Eşeklerle harman dövümünün canlandırılması ilgiyle izlendi.

Kumluca Belediyesi tarafından ilçeye bağlı Güzören Mahallesi Karagöl Yaylası’nda yapılan etkinliklerin ilk programı yörük ateşinin yakılması ile başladı. Ateşi, Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Erol Uysal, CHP ilçe Başkanı Fahretdin Karaöz, Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce, mahalle muhtarları ve vatandaşlar yaktı.

Şenliklerde, geçmişteki yaşam şartları,kullanılan tarım aletleri tanıtıldı, unutulmayla karşı karşıya alan oyunlar canlandırıldı. Çıngırak oyununun yanı sıra, eşeklerle harman dövülmesi büyük beğeni topladı. Ortaköy Mahallesinin keşkek dağıtmasının ardından, halk oyunları,orta oyunları gösterileri yapıldı. Gece yöresel sanatçıların seslendirdiği türkülerle sona erdi.

“Kültürü geleceğe aktarmak”

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, geçmiş kültürlerin gelecek nesillere aktarmanın önemine vurgu yaptı. Toroslarda yaşayan birisi olarak çadırlarda büyüyüp, at ve eşeklerin üzerinde harman dövülüşüne şahit olduğunu anımsatan Köleoğlu, “Bugün geleneklerimizi yaşattığımız için, yeni nesil çocuklarımıza aktardığımız için çok mutluyum. Çünkü biz bunları gördük yaşadık. Çocuklarımıza ve ülkemizin değişik yerlerinden gelen yerli turistlerimize harman dövme olayını gösterdik. Bugün ekmek alıyorsunuz. Çocuğumuz o ekmeğin nereden geldiğini nasıl yapıldığını bilmeyebilir. Şu tabloyla bütün o harman dövmeyle buğday elde ediyoruz. Dolayısı ile geçmişimizi çok güzel bir şekilde çocuklarımıza gösteriyoruz” dedi.

“Dedelerimizin nasıl ekmek elde ettiğini canlandırdık”

Temsili harman dövme, gösterisinin mimarı Cahit Karataş ise “Bugünkü gibi tahtaravelliler yok. Bugünkü tahtaravellilerin en kralı biraz önce yaptığımız çıngırak oyunudur. Çocukluğumuzda bir bu cıngırank oyunumuz vardı. Birde boynumuzda lastik sapanımız vardı. Bir ekmek oluncaya kadar hangi aşamalardan geçiyor. 11 – 12 elden geçiyor. Bu harman 3 defa elden geçecek. Altında tanesi, samanını götüreceğiz. Çeç (Buğday tanesine ayırmak) yapacağız üç, çuvala koyacağız, değirmene götüreceğiz, eleyeceğiz. Un edeceğiz. Pişireceğiz 10- 11 elden sonra ekmek olacak. Çocuklarımız hazır ekmek yiyor ama babalarımızın, dedelerimizin nasıl ekmek elde ettiğini öğrenmeleri açısından iyi oldu” diye konuştu.

Şenlikler kapsamında pazar günü boğa güreşlerinin düzenleneceği bildirildi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir