• DOLAR
  5,9441
  %-0,00
 • EURO
  6,5510
  %0,01
 • ALTIN
  302,12
  %-0,12
 • BIST
  7,7668
  %0,07
Altınyayla ilçe tanıtım rehberi

Altınyayla ilçe tanıtım rehberi

Altınyayla İlçe Belediye Başkanı: Necmettin Mermer
Altınyayla İlçe Nüfusu: 9.309
Altınyayla İlçe Posta Kodu: 58470

Eski yerleşim yerlerinden birisi olan Altınyayla ilçesi topraklarında Roma, Mezopotamya, Hitit, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerini ağırlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında ve 1882 yılları arasında Sivas ili 4 ana sancak, 26 kaza, 247 nahiyeden oluşmaktaydı.

sivas altınyayla tanıtım

Merkez sancaklardan biri de Tonus yani Altınyayla ilçesidir. 1972 yılında yapılan genel isim değişikliğinde adı Altınyayla olarak değiştirilmiştir. İlk belediye teşkilatı 1972 yılında kurulmuştur. 1990 yılındaki yapılan değişiklikle İlçe statüsüne geçmiştir. Başören köyündeki Kuşaklı ören yeri ilçenin en önemli turizm alanıdır. Hititler döneminde yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Ahşap işçiliği ile meşhur olan Altınyayla camii ile ilçenin tarihi değeridir.

Altınyayla İlçesi Sivas’ın Neresindedir?

Altınyayla ilçesi yaylaları ile bilinen bir ilçedir. Arazisinin yüzde 70’i yayla, yüzde 30’u dağlıktır. Kuzeydoğusunda Ulaş ve il merkezi, kuzeybatısında Şarkışla, Güneybatısında Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesi ve Güneydoğusunda Kangal bulunmaktadır. İç Anadolu Bölgesinin karasal iklimi hakimdir. İlçenin etrafı dağlar ve yaylalar ile çevrilidir. Güneybatısı Tonus Dağı, Güneyi Mergesen Yaylası ve İncecik Yaylası, Kuzeyi Tonus ovası, doğusu Yücekaya Yaylası, güneydoğusu ise İbicek Yaylası ile çevrilmiş durumdadır.

İlçenin halkı tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağlamaktadır. Tarım için gerekli olan su Doğupınar göleti, Altınyayla göleti, Güzeloğlan göleti ve Deliilyas göletinden sağlanmaktadır. Doğupanır köyünde yapıları süren Deliilyas ve Gazibey barajları ile halkın rahatlatılması söz konusudur.

Sivas Altınyayla Haritası :

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir