Almanya’daki genel seçimlerde sandık sayımı tamamlandı

Almanya’daki genel seçimlerde sandık sayımı tamamlandı
09:12 - Eylül 27 2021 Pazartesi

Hıristiyan Birlik Partileri CDU/CSU oyları ise yüzde 24.1 oranında kaldı. Aldıkları oy oranıyla da Hıristiyan Birlik Partilerinin Federal Meclis’teki sandalye sayısı 196 olarak belirlendi.

Tarihinin en büyük başarısını kazanan Yeşiller Partisi (Die Grünen) ise genel seçimleri 14.8 oranında tamamlayarak Federal Meclisin üçüncü büyük partisi oldu ve Federal Meclis’te 118 sandalye sahip oldu.

Yine tarihi bir başarı kazanan Liberal Parti (FDP) oy oranı 11.5 yüzdesi ile seçimin kazananlar arasında yer alarak dördüncü büyük parti oldu. Liberaller aldıkları oy karşılığında Federal meclis’te 92 sandalye ile temsil edilecekler.

Federal Meclis’e girmeyi başaran Irkçı söylemleri bulunan Almanya için Alternatif Partisi AfF ise oy kaybına rağmen 10.3 oy oranı ile Federal Meclise girdi ve 83 sandalye kazandı. Sol Parti (Die Linke) 2017 yılında kazandığı yüzde 9,2 oranındaki oy başarısını koruyamayarak oyların yüzde 4.9 geriledi ve Federal Meclise giremedi.

83 milyonluk Almanya’da dün sandığa gitme hakkı bulunan seçmen sayısı 60 Milyon 400 bin olurken, sandığa gidenlerin oranı yüzde 76.6’de olarak belirlendi. Oyların yüzde 41.1 ‘i ise mektupla kullanıldı. 16 eyalette 299 seçim bölgesinde 85 bin sandıkta 47 parti ve 6 bin 211 aday için kullanıldı ve Federal Meclise CDU/CUS, SPD, FDP, Yeşiller ve AfD girme hakkını kazandı.

Mehmet Koca

 

İLGİLİ HABER

Almanya’da seçimler başa baş gidiyor

İLGİLİ HABER

Almanya’da ilk sandık çıkış anketleri açıklandı

İLGİLİ HABER

Almanya’da seçimleri az farkla Sosyal Demokrat Parti önde götürüyor

İLGİLİ HABER

Almanya genel seçimler için sandık başında

İLGİLİ HABER

Merkel, seçime 1 gün kala ‘Almanya’nın istikrarı’ için Laschet’e oy istedi

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi