Adalet Bakanı Gül’den başsavcılara koronavirüs uyarısı

Adalet Bakanı Gül’den başsavcılara koronavirüs uyarısı
18:12 - Ağustos 27 2020 Perşembe

1 Eylül’de başlayacak yargı yılı ile adliyelerde bulunan hakim-savcı, yargı personeli ve vatandaşları korumak, bulaşma riskini azaltmak ve salgının yayılmasını önlemek amacıyla yazı yayınlandı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün imzaladığı “Kovid-19 Salgınına Karşı Önlemler” başlıklı yazıda, Sağlık Bakanlığı kararları doğrultusunda adliyelerde alınan tedbirlerin ve Bilim Kurulu’nun tavsiyelerinin salgının bulaşma riskini azaltmaya önemli katkı. Söz konusu yazıda adliyelerde alınacak tedbirleri belirleyen ve 29 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan “Adalet Hizmetlerinde Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Yeni Çalışma İlkeleri Rehberi” nde yer alan tedbirler hatırlatılarak, istenildi. yeni dönemde de aynı titizliğe uymak.

10 puanlık hatırlatma

Kılavuzda yer alan tedbirlerin ilk günden itibaren derhal uygulanıp adliyelerde uygulandığına işaret eden makalede salgınla ilgili 10 puanlık bir hatırlatma yapıldı. Bu doğrultuda Yeni Çalışma İlkeleri Kılavuzundaki tedbirler titizlikle takip edilecektir. Yoğunluk ve beklemeyi önlemek için adliye girişlerinde ve bina içlerinde ilave uygulamalar yapılacaktır. Servis binalarının temizliğine ve maske kullanımına özen gösterilecektir. Fiziksel teması en aza indirmek için ön büroların faaliyetleri artacaktır. Covid-19 teşhisi konulan veya temas halinde olduğu için izlenen personelin işlemleri gecikmeden gerçekleştirilecek ve bu personelin tedavi süreçlerindeki ihtiyaçları takip edilecektir. Çalışma alanlarında bulunabilecek kişi sayısı rehberdeki yönergelere göre ayarlanacaktır. Kılavuzda yer alan önlemlerin uygulanabilmesi için hijyen malzemeleri ve ekipmanları hizmetlerin aksamasına neden olmayacak şekilde sağlanacaktır. Tutukluların ceza infaz kurumlarından adliyelere nakledilmeleri sırasında gerekli tedbirler alınacaktır. İcra ve iflas bürolarında vatandaş ve avukatların çalışmalarını kolaylaştırmak için ek önlemler alınacaktır. Ayrıca il bazında alınması yararlı olan tedbirler, il pandemi kurulları ile görüşülerek alınacaktır.

Adalet Bakanlığından esnek çalışma sirküleri

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nin ardından Adalet Bakanlığı da esnek bir çalışma genelgesi yayınladı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün imzaladığı “Kovid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler” başlıklı genelge, Bakanlığın merkez ve diğer bağlı birimleri ile tüm başsavcılık ve bölge idare mahkemeleri başkanlıklarına gönderildi. Genelgede esnek çalışma yetkisi birim başkanlarına bırakılmış, iş ve personel durumu dikkate alınarak ve hizmet aksatılmadan esnek çalışma yapılması istenmiştir.

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi