Sivas Haberler

Abdulvahap Gazi Türbesine Ziyaretçi Akını

Şehir merkezine en yüksek noktada bulunan Yukarı Tekke’de bulunan Abdulvahap Gazi Camisi ve Türbesine Ramazan ayından itibaren ziyaretçi akını yaşanıyor.

Abdulvahap Gazi Türbesine Ziyaretçi Akını
292 Okundu
10 Mayıs 2019 - 16:40

Yukarı Tekke mevkisinde yer alan Abdulvahap Gazi Camisi ve türbesi hem konumu ile dikkat çekip ve şehir merkezine en yüksek noktada bir yamacın ucunda bulunmasından dolayı cami görüntüsüne kadar içerisinde yer alan türbe ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

Cami içerisinde Abdulvahap Gazi Hazretlerinin ve Kanunu Sultan Süleyman’ın oğlu şehzade Beyazıt ile çocuklarının da sandukaları bulunduğu biliniyor. Ramazan ayının gelmesiyle ziyaretçilerinde artış gözüken Türbeye gelen kişiler dualar okuyup, dualar ediyorlar.

Vakıflar bölge müdürü Cemal Karaca açıklama yaparak caminin içerisinde yer alan türbe hakkında Abdulvahap Gazi hazretlerinin peygamber efendimizin sancaktarlarından olduğunu söyleyip ,
“Abdulvahap Gazi hazretleri 1100‘lü yıllarda Sancaktarı Nebi, peygamberin sancaktarı olarak buralara kadar bu sancağı taşımış bir zat ve komutandır. Bizim elimizde olan bilgiler bu şekildedir. Buraya kadar geldiği ve burada şehit düştüğü söylenir. Hikayeler çoktur bu hususta, vücudunun aşağı kısımlarda kaldığı sonra akan sularla üzerinin açıldığı sonrada o dönemin sultanının rüyasına girdiği ve üzerim açılıyor dediği, bu rüyanın üzerine de buraya defnedildiği söylenir. Kendisine bir türbe yapıldığı ve her padişahın özellikle ilgilendiği bir türbe olmuştur. Bu türbenin ilgi görmesinin bir başka nedeni ise Kanuni Sultan Süleyman‘ın şehzadesi Beyazıt ve torunları da burada yatmaktadır. Bu zatlar rabbimize yakınlıkları ile bilindiği için Rabbimize vesile olarak dua edilen zatlardır” diye açıklama yaptı.

Merve Şen

İletişim: mervesen@sivashaberler.com
Tarafsız Haber Sitesi Sivas Haberler Editörüdür.
Merve Şen
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Türkiye'nin Sivas iline ait günlük yaşanan son dakika gelişmelerini Sivashaberler.com sitesinden takip edebilirsiniz. Sivas Haberler sitesindeki içerikler izinsiz kullanılamaz, kullanıldığı taktirde kullanılan yazının linkinin paylaşılması zorunludur. Sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır, kaynak gösterilmeden izinsiz yazılarımız yayınlanamaz. Sivashaberler.com güncel yaşam haberleriyle birlikte Sivas şehrinde yaşanan tüm gelişmeleri sunmakta ve hızlıca haberdar olmanızı sağlamaktadır.

    Bize Ulaşın :

    Telefon : (0346) 221 00 00

    WhatsApp : +54 9 375 166-6918

    E-posta : sivashaberlercom@gmail.com

    Adres : Sularbaşı Mh, Atatürk Cd. Cumhuriyet Meydanı No:6, 58069 Merkez/Sivas

    Sivashaberler.com Türkiye'nin Sivas iline ait yerel haber sitesidir, tarafsız ve doğru habercilik anlayışıyla Sivas Haberleri hizmeti vermektedir. İHA Abonesidir.

    Google Play Apple Store