• DOLAR
  5,7635
  % -0,11
 • EURO
  6,4297
  % 0,47
 • ALTIN
  282,9559
  % 1,81
 • BIST
  97.149
  % 1,84
Abdulvahap Gazi Türbesine Ziyaretçi Akını

Abdulvahap Gazi Türbesine Ziyaretçi Akını

Yukarı Tekke mevkisinde yer alan Abdulvahap Gazi Camisi ve türbesi hem konumu ile dikkat çekip ve şehir merkezine en yüksek noktada bir yamacın ucunda bulunmasından dolayı cami görüntüsüne kadar içerisinde yer alan türbe ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

Cami içerisinde Abdulvahap Gazi Hazretlerinin ve Kanunu Sultan Süleyman’ın oğlu şehzade Beyazıt ile çocuklarının da sandukaları bulunduğu biliniyor. Ramazan ayının gelmesiyle ziyaretçilerinde artış gözüken Türbeye gelen kişiler dualar okuyup, dualar ediyorlar.

Vakıflar bölge müdürü Cemal Karaca açıklama yaparak caminin içerisinde yer alan türbe hakkında Abdulvahap Gazi hazretlerinin peygamber efendimizin sancaktarlarından olduğunu söyleyip ,
“Abdulvahap Gazi hazretleri 1100‘lü yıllarda Sancaktarı Nebi, peygamberin sancaktarı olarak buralara kadar bu sancağı taşımış bir zat ve komutandır. Bizim elimizde olan bilgiler bu şekildedir. Buraya kadar geldiği ve burada şehit düştüğü söylenir. Hikayeler çoktur bu hususta, vücudunun aşağı kısımlarda kaldığı sonra akan sularla üzerinin açıldığı sonrada o dönemin sultanının rüyasına girdiği ve üzerim açılıyor dediği, bu rüyanın üzerine de buraya defnedildiği söylenir. Kendisine bir türbe yapıldığı ve her padişahın özellikle ilgilendiği bir türbe olmuştur. Bu türbenin ilgi görmesinin bir başka nedeni ise Kanuni Sultan Süleyman‘ın şehzadesi Beyazıt ve torunları da burada yatmaktadır. Bu zatlar rabbimize yakınlıkları ile bilindiği için Rabbimize vesile olarak dua edilen zatlardır” diye açıklama yaptı.

Yorumlara Kapalıdır

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir