ABD’deki Kongre baskını davasında ilk hapis cezası

ABD’deki Kongre baskını davasında ilk hapis cezası
23:12 - Temmuz 19 2021 Pazartesi

ABD’de eski Başkan Donald Trump’ın destekçileri tarafından 6 Ocak’ta yapılan kanlı Kongre baskınına katılanların yargılanmasına devam ediliyor. Baskına katılan Floridalı 38 yaşındaki vinç operatörü Paul Hodgkins, baskın nedeniyle ilk hapis cezasına çarptırılan kişi oldu. Resmi bir kovuşturmayı engellemekten suçlu bulunan Hodgkins, 2020 Başkanlık seçimlerinin onaylanmasını engelleme niyeti ile Kongre binasının önünde toplanan bir grup isyancıya katıldığını kabul etti.

Yargıç Randolph Moss, Hodgkins’in suçunu kabul etmesi nedeniyle hakkında istenilen 15 ila 21 aylık hapis cezasında indirime giderek, cezayı 8 aya düşürdü. Moss, Kongre baskınını “demokrasiye bir saldırı” olarak nitelendirdi. Hodgkins’in 8 aylık hapis cezasını 2 yıl denetimli serbestliğin izleyeceği aktarıldı.

Hodgkins’e verilen hapis cezasının diğer baskına katılan sanıklar için emsal niteliği taşıdığı düşünülüyor. Savcılar, bu ayın başlarında yaklaşık 235 sanığın Hodgkins ile aynı suçtan suçlandığını aktardı.

Kongre baskını davasında ilk hüküm denetimli serbestlik olmuştu

Baskına katılan Trump destekçileri ile ilgili davalarda ilk hüküm 24 Haziran’da açıklanmıştı. Kongre binasındaki izinsiz gösteriye katıldığı ve gözcülük yaptığı gerekçesiyle yargılanan 49 yaşındaki kuaför dükkanı sahibi Anna Morgan-Lloyd, 5 bin dolar para ve 6 ay hapis cezası istemiyle yargılanmış, duruşmada çok pişman olduğunu söyleyerek özür dilemesi üzerine hapis cezasına çarptırılmak yerine denetimli serbestlik kapsamında serbest bırakılmasına karar verilmişti.

Baskına karışan yaklaşık 550 kişi, farklı suçlamalar ile ülke genelinde yapılan operasyonlar sonucu gözaltına alınmıştı.

İLGİLİ HABER

ABD’de Kongre binasında güvenlik önlemleri yeniden arttırıldı

İLGİLİ HABER

Pelosi: ‘Kongre binası baskınına katılan Kongre üyesi varsa yargılanması gerekir’

İLGİLİ HABER

Biden’dan Kongre binasını basanlara ‘yerli terörist’ benzetmesi

İLGİLİ HABER

ABD’de Trump destekçilerinin Kongre binası baskını: 4 ölü, 52 gözaltı

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi