ABD Salgın Hastalıklarla Mücadele Merkezi CDC 5-11 yaş için Covid aşısına onay verdi

ABD Salgın Hastalıklarla Mücadele Merkezi CDC 5-11 yaş için Covid aşısına onay verdi
09:00 - Kasım 3 2021 Çarşamba

CDC’ye danışmanlık veren Aşılama Konusunda Danışma Komitesi saatler süren toplantının ardından çocuklara yönelik aşıyı onayladı. Danışma kurulu üyelerinden Dr.Sarah Long karar sonrası yaptığı açıklamada “Çocuklarımızın hayatlarını kurtaracak bir aşımız daha oldu” dedi.

Kurulun bir diğer üyesi Dr. Beth Bell ise “biliyoruz ailelerin haklı endişe ve haklı soruları var, ancak oylarımız Amerikan halkına bu konuda ne kadar heyecanlı olduğumuzu gösteriyor” diyerek herkese doktorlar ile konuşup, CDC’nin sayfalarını ziyaret edip aşı olma kararı konusunda kendilerini güvende hissetmesini tavsiye etti. Danışma kurulunun kararı şimdi CDC Direktörü Dr.Rochelle Walensky’nin onayına sunulacak.

Danışma kurulu toplantısının başında “Bize çocuklarımız için korunmayı ne zaman genişleteceğimiz soruluyor” diyen Walensky özellikle Delta varyantı ile birlikte küçük çocuklarda hastalığın görülmesinin arttığını ve 100 bin çocukta 25 çocuğun ortalama olarak hastane tedavisine ihtiyaç duyduğunu belirmişti. Walensky’nin çok kısa sürede aşıyı onaylaması bekleniyor.

Walensky’nin onaylamasının ardından Biden hükümetinin Pfizer-Bintech aşılarının çocuklar için hazırlanmış dozlarının ABD genelinde dağıtıldığı ve onayla beraber aşı uygulaması yapacak kurumlara ulaştırılacağı bilgisi ile 5-11 yaş arası çocuklara aşılamanın bir kaç gün içerisinde başlaması planlanıyor.

Aydın Tuna Palabıyıkoğlu

 

İLGİLİ HABER

92 yaşında Covid-19’u yense de vücudunda oluşan yaralar tedirgin etti

İLGİLİ HABER

ABD’de gelecek hafta 5-11 yaş grubunun Covid-19’a karşı aşılanmaya başlaması bekleniyor

İLGİLİ HABER

Sağlık Bakanı Koca: ‘Elazığ ikinci doz aşı oranında sarı kategorisine geçti’

İLGİLİ HABER

Irak’ta Covid-19 aşı yaşı 12’ye düşürüldü

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi